Rama për Bild: Cinizmi politik i disa krerëve të vendeve të BE, kërcënim për rajonin tonë po aq sa COVID-19

1622882539_Screenshot4.jpg

Në intervistën e dhënë për gazetën gjermane 'Bild' Kryeministrei Rama është shprehur se krerë të vendeve të Bashkimit Evropian kanë bllokuar procesin e negociatave për arsye populizmi.  

Rama është shprehur se cinizmi politik i disa krerëve të vendeve të BE është kërcënim për rajonin tonë po aq sa COVID-19.

"Mos ishte mosgatishmëria e qeverive të caktuara për të zgjedhur një kurs që do të ishte jopopullor për disa votues? Një përgjigje e vërtetë për këtë pyetje është jetike pasi cinizmi politik përbën po aq kërcënim për rajonin tonë sa pandemia e COVID-19. Partia ime arriti të kalonte në zgjedhjet e fundit parlamentare në Shqipëri, me gjithë vonesat në procesin e integrimit. Ne jemi legjitimuar nga shumica e popullsisë sonë për të filluar negociatat. Vendi ynë mbetet i ndarë politikisht", ka thënë Rama.


Lajmi kryesor:

Integrimi dhe negociatat/ Rama për gjermanen Bild: BE po shkel premtimet, ne kemi plotësuar të gjithë kushtet! Liderë të shteteve anëtare po na pengojnë për populizëm


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë