Rama: Pogradeci destinacion special për turizëm! Turisti: Holanda nuk ka zona natyrore kaq të bukura

Pogradeci është një tjetër destinacion turistik ku turistë vendas por edhe ata të huaj mund të kalojnë pushimet verore. Kryeministri Edi Rama ka ndarë sot pamje nga liqeni i Pogradecit, i mbushur me turistë, teksa shkruan se kjo është një destinacion special që duhet vizituar me patjetër nga të gjithë.

“Qetësia, pastërtia dhe klima e veçantë e qytetit të Lasgushit, e kanë bërë prej kohësh Pogradecin një destinacion tejet special jo vetëm për pushuesit shqiptarë, por edhe ata të huaj. Me investimet e reja që janë në rrugën e jetësimit mbi projekte ambicioze zhvillimi, ky destinacion do të jetë një tjetër pikë e bukur referimi”, shkruan Rama.

Kryeministri thotë se për Pogradecin janë në rrugën e jetësimit disa projekte ambicioze zhvillimi, ndërsa ndan me zë përshtypjen e turistëve që janë vizituar qytetin këtë sezon.

“Në familjarisht vijmë nga Tirana, kam gati një javë në Pogradec. Jam shumë e kënaqur, uji i liqenit është shumë i pastër. Uji qyteti ka 24 orësh, edhe të pijshëm. Nuk do ca të them jam shumë e kënaqur. Kam qenë në Lin, shumë, bukur, rrugët e rregulluara. Nuk e mendoja që ishte bërë kjo gjë. Më ka surprizuar shumë Pogradeci, përsëri do vi në Pogradec dhe ndoshta gjithmonë do ta zgjedh Pogradecin për të vetme arsye se është një fresk shumë i madh.

Vij nga Holanda. Na pëlqejnë njerëzit këtu. Natyra është e bukur. Në Holandë nuk kemi kaq shumë zona natyrore dhe moti është shumë i ngrohtë. Njerëzit janë shumë të këndshëm, janë miqësor, ndonjëherë të përshëndesin dhe janë shumë të dashur.

Unë them që Pogradeci është dhe e kam shprehur shpesh, dashuri me shikim të parë që nuk të lë pastaj të largohesh asnjëherë. Ne kemi vite që e frekuentojmë, na pëlqen jashtë mase ajri, njerëzit, pastërtia, ushqimi tradicional. Gjithçka është e bukur.

Qyteti i mrekullueshëm, ofron gjithçka, pasditja është fantastike. Një liqen i pastër, kanë investuar, më pëlqen investimi këtë vit”, shprehen turistët.

Që prej nisjes së sezonit turistik, kryeministri Edi Rama sugjeron në rrjetin e tij social Facebook, destinacione për turistët se ku mund ti kalojnë pushimet verore. Ndërsa nuk mungojnë as përshtypjet nga turistët vendas e të huaj për bukuritë e rivierës shqiptare.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fredi: 20/08/2022 11:56

  Pervecse kemi perla natyrore ne vendin tone kemi dhe ushqime te mrekullueshme tradicionale qe te huajt mbeten te kenaqur dhee deshirojne te vijne perseri ne vendin tone

  Përgjigju
 • Irena: 20/08/2022 11:54

  Me vemendjen e dhene nga qeveria Rama sigurisht qe vendet e Shqiperise do ishin me te preferuarit dhe nga te huajt

  Përgjigju
 • Anija plake: 20/08/2022 10:24

  Cdo artikull qe nxjerr ky turren b…lepirsat te komentojne. Nderroni dore se lat nam. I njejti b..lepires komenton mbi 10 here me komente plot lëvdata. VK, rob pa shtyll kurrizore

  Përgjigju
 • BENI: 20/08/2022 00:40

  KEMI NJE VEND TE HATASHEM,,,POR KEMI BERE PAK INVESTIME NE KOMUNIZEM,,,,E KEMI 30 VJET QE MENDOJME TE VJEDHIM ,,,DHE NUK KEMI BERE ASNJE INVESTIM SERIOZ NE BREGDET,,,,KEMI LENE PISA SI VANGJUSH DAKO TE MBUSHE PLAZHIN E DURRESIT ME PALLATE,,,PER KETE KRIM DAKO DHE ATA PARA TIJ DUHEN VARUR TEK URA DAJLANIT.....DURRESI DUHEJ TE KISHTE NE INVENTAR 500 HOTELE DHE RESORTE ME 4-5 YJE......

  Përgjigju
 • Keni: 19/08/2022 22:37

  Holanda perle

  Përgjigju
 • Barzay: 19/08/2022 21:23

  Po ky turisti hollandez me siguri duhet te ket qene i droguar kur ka than ato fjal .

  Përgjigju
 • Paul: 19/08/2022 20:02

  Po ti qenke maskara e bir maskarai o rama,,,PO CFARE NA E LAVDERON TURIZM8N,,,,NE POGRADEC E KUDO NW DURRES DERDHEN UJRAT E ZEZA NE DET PA U PERPUNUAR FARE,,,,NUK KE NJE DEBORATOR NE PLAZHE,,,NUK KE BANJO PUBLIKE NE PLAZHE,,,NUK KE PLAZHE PUBL8KE NE DURRES,,,E POGRADEC,,,EDHE NJE PLAZH PUBLIK QE KISHE TEK SHKEMBI I KAVAJES ,,,E KANE ZENE ME CADRA PRONARE TE LOKALEVE QE JANE PRANE PLAZHIT PUBLIK,,,,KANE VENDOSUR CADRA ATY DHE TE JERKOJNE LEKE....

  Përgjigju
 • Meri: 19/08/2022 19:38

  Nuk ka zyra informazioni neper qytete,turistet vijne verdall neper rruge,duke pyetur qutetar te rastit.Ministria e turizmit ???

  Përgjigju
 • Kopenhagen: 19/08/2022 18:56

  Pogradeci eshte qytet i kendshem per dike qe do te shlodhet, dhe te heqe ngarkesen e madhe te punes. Isha me familjen ne Pogradec per 5 dite, nga 22-27 korrik. Hotel Enkelana ku qendruam i meritonte me te vertete 5 yjet. Dhe te mendosh qe kushton vetem 60 euro per nje dhome (ne te vertete 2 dhoma ne nje apartament, me 2 krevate per femijet ne njeren dhome, dhe nje krevat dopjo ne tjetren, ballkon me pamje nga liqeni) me mengjes te perfshire. Nje dreke per 12 vete, kushtoi vetem 17.300 All, perfshir eketu edhe embelsirat qe kamarieret na i sollen nga kati i poshtem (nuk ishte pjese e restorantit). Per krahasim, isha 2 jave ne Greqi (Krete), ku jam betuar mos te ve kembe me. Nje dhome hoteli (4 yje), qe kushtonte 260 euro nata, dhe te kerkonin 2 euro te tjera per kasaforten. Kam bredhur ne shume vende te botes, nga pensione deri ne hotele me 5 yje, por ky ishte rast unik. Mos te flasim pastaj per "gjerat falas" qe i paguaje ne mbicmim per dreka apo darka. Stafi i Enkelanes, faleminderit per sherbimin dhe sinqeritetin. Shihemi se shpejti perseri. Ndersa per keta komentuesit me nga nje rresht, i beni dem Pogradecit me frazat tuaja te thata prej suvllaqexhinjsh. Pogradeci nuk ka nevoje per furca, ai shkelqen vete, dhe ju vetem se i vidhni shkelqimin.

  Përgjigju
  • Pjeter: 20/08/2022 02:45

   Pogradeci nuk ka nevoje per nje turizem masiv,thjesht nuk mundet ta perballoje nje te ardhme te tille.Pogradeci ka nevoje per turista cilesore,qe shoenzojne dhe qe gjenerojne te ardhura,por per kete lloj turisti,si ju psh,ka nevoje qe te investohet akoma me shume per ate lloj turisti. Tani per tani,ndodhin shpesh dite kaotike,me nje nr automjetesh te pa perballushme per nje qyret te vogel si Pogradeci,me nje ndotje akustike e ambjentale shume here me te larte nga ç'mund clima natyrale e Pogradecit, arrin ta metabolizoje.

  • Dajti: 20/08/2022 00:40

   NJerez te merzitur me veten e tyre, qe plasin nga marazi te shohin nje gje te bukur ne Shqiperi shajne me shkronja te medha shtypi. POgradeci eshte the best nga te gjitha drejtimet. Sherbimi, eddukata e njerzeve, pastertia, klima, cmimet. Shqiperia ka vende mahnitese me bukuri te rralle natyrore Komenti i Kopengagen shume realist une e besoj

 • Hahahahahahaha: 19/08/2022 18:49

  Ik o pall po hollanda asht nder vendet ma te bukura ne bot bashk me zvicren kan natyren ma te bukur

  Përgjigju
 • Joni: 19/08/2022 18:42

  Shume turiste zgjedhin te vijne ne vendin tone sepse ka vertet nje natyre shume te pasur dhe te bukur

  Përgjigju
 • Rea: 19/08/2022 18:42

  Shiqperia eshte e mbushur plot me bukuri natyrore qe si gjen ne asnje vend tjeter

  Përgjigju
 • Beni: 19/08/2022 18:34

  Sa me shume turiste aq me mire per vendin tone

  Përgjigju
 • Kevi: 19/08/2022 18:33

  Sa qejf e kam Pogradecin ketu ia kaloj shume mire

  Përgjigju
 • Adriana: 19/08/2022 17:27

  Ku ka me mire sesa t vleresohet vendi yt nga persona qe deri dje nuk na kishin fort qef

  Përgjigju
 • Romina: 19/08/2022 17:26

  Krenar qe te huajt vleresojne bukurine e vendit tone pas promovimit qe i eshte bere keto vite

  Përgjigju
 • Gerjona: 19/08/2022 16:54

  Ke qef me ik ne pogradec se eshte super qetesi edhe plazhi ne liqen eshte shume interesant, ja sygjeroj te gjitheve

  Përgjigju
 • Ana: 19/08/2022 16:50

  Te drejte ka ky turist , keto vende qe kemi ne nuk gjenden askund tjeter , mos te flasim pastaj per ushqimin dhe mikepritje e ngrohte qe ne bejme

  Përgjigju
 • Blerta: 19/08/2022 16:48

  Vertete qe kemi destinacione perrallore ne vendin tone dhe cdo dite e me shume po marrin nje vemendje te madhe si nga turistet shqiptar ashtu dhe nga ata te huaj

  Përgjigju
 • Blerta: 19/08/2022 16:47

  Sa krenar jemi per vendin tone qe kemi kaq shume vende te bukura qe te gjithe turistet na e kan zili

  Përgjigju
  • Partia: 19/08/2022 17:16

   Ke shkruar 2 herë me të njëjtin emër, ndërroje shpejt se të rreh Fuga,se pi bira ai e ben shere.

 • Dori: 19/08/2022 16:46

  Po normal nuk krahasphet Holanda me vendet e Shqiprise

  Përgjigju
  • A. N.: 19/08/2022 22:02

   Tani qe e the ti te gjithe hollandezet do i kesh duke kerkuar azil ne albanistan.

 • Sondazhi i ditës:

  Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Kamionët u rrezikojnë jetën dhe u kalojnë pranë shtëpive, banorët në Mamurras bllokojnë rrugën prej 5 ditësh: S’do i lejojmë të kalojnë, bashkia të gjejë zgjidhje

Kamionët u rrezikojnë jetën dhe u kalojnë pranë shtëpive, banorët në Mamurras bllokojnë rrugën prej 5 ditësh: S’do i lejojmë të kalojnë, bashkia të gjejë zgjidhje