Rama publikon shifrat: Rritja e inflacionit në Shqipëri është më e ulëta në rajon

Rama publikon shifrat: Rritja e inflacionit në Shqipëri është më e ulëta në rajon

Kryeministri Edi Rama

Teksa është përballur me akuzat e opozitës për rritjen e çmimeve në vend, kryeministri Edi Rama sjell shifrat e inflacionit.

Në një postim në Facebook, kreu i qeverisë ka publikuar të dhënat ku krahason vendin tonë me rajonin. Sipas Ramës, Shqipëria ka inflacionin më të ulët në rajon.

Kryeministri ka vijuar se për këtë ka ndikuar rritja e prodhimit vendas si dhe mbulimi 100% nga qeveria i rritjes së çmimit të energjisë.

“Mbulimi 100% nga qeveria i rritjes së çmimit të energjisë elektrike për familjarët dhe bizneset e vogla dhe rritja e prodhimit vendas, kanë bërë që rritja e inflacionit në Shqipëri të jetë më e ulëta në rajon! Këto janë të dhëna të muajit prill”, shkruan Rama.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mashtrim: 09/06/2022 19:46

  Kur i intereson nuk ka informalitet, kur nuk i intereson ka shume informalitet dhe hajde taksojme biznesin e vogel.

  Përgjigju
 • Znd: 09/06/2022 19:45

  KM rrumpalla godet perseri. 1. C’me rruhet mua per inflacionin ne rajon? Cfare mendon, se po ben nje pune me te mire se kryetrapat rajonal qe ka sot ballkani? Nje m* jeni te gjithe. Ti je me gomari! 2. Nuk pajtohem me perqindjen e inflacionit qe publikon. Llogaritja e inflacionit nga qeveria e jote eshte thjeshte gomarllik, sepse tregon thjeshte njeren ane te ekuavionit ekonomik. Nr. qe duhet te publikoni eshte inflacioni i vertete (% e rritjes se cmimeve minus perqindjen e rritjes se te ardhurave familjare). Te ardhurat familjare i ke negative nga charslliku qeverises dhe ekonomia tutkuno uracake qe ben. Nese perfshin edhe humbjen e te ardhurave do shikosh qe inflacioni qe ke eshte nder me te medhenjte ne europe. Km pk!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën