Një tjetër politikan non grata? Rama: S'e kam paralajmëruar, por kam kujtuar se politika amerikane s'është muhabet leku e byreku

Një tjetër politikan non grata? Rama: S'e kam paralajmëruar, por kam kujtuar se politika amerikane s'është muhabet leku e byreku

Edi Rama

TIRANË- Një ditë më parë kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në Kuvend, kreu i qeverisë u duk se paralajmëroi një tjetër politikan që mund të shpallet non grata, por sipas tij ai thjeshtë ka kujtuar së politika amerikanë nuk është muhabet gjize e byreku siç bëjnë non gratat e Tiranës. Në një postim të shkurtër në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thotë se politika amerikane është qasje strategjike, që as varet e as ndryshon nga gjelat e katundit tonë politik.

’Nuk kam paralajmëruar asnjë nongrata! Thjesht kam kujtuar se politika amerikane nuk është muhabet leku, gjize dhe byreku siç e bëjnë nongratat e Tiranës, po qasje strategjike që as varet as ndryshon nga retë në pantallonat e gjelave të katundit tonë politik! Normal që vazhdon!’- tha Rama.

Kujtojmë se para se Sali Berisha të futej në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishte po Rama i cili dy vite para e pyeste jo pa qëllim: "Sali me dash e kalon dot oqeanin".  Sali Berisha u shpall ‘Non Grata në 19 maj 2021, ku Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken me anë të një njoftimi shkruante “Veprat e korrupsionit të ish-Presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha, minojnë demokracinë në Shqipëri.  Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri tani ka sanksionuar deri tani 5 persona 'non grata' në Shqipëri, ish deputetin Aqif Rakipi, biznesmenin Ylli Ndoqi, ish kryeprokurorin Adriatik Llalla, ish kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako, ish deputetin dhe biznesmenin Tom Doshi

M.Q./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nikograta: 05/03/2023 05:16

  Po ju kurre e k

  Përgjigju
 • Jona: 03/03/2023 18:59

  berisha e meriton vertet te jete non grada ju keni shume te drejte

  Përgjigju
 • Reisi: 03/03/2023 17:09

  Mezi po pres ta degjoj se kush eshte tjeter non grada,mendoj se Likja se ska tjeter

  Përgjigju
 • Kevi: 03/03/2023 16:11

  Non grada ka mbaru pune me kohe

  Përgjigju
 • Joni: 03/03/2023 16:06

  Si prano asnje shtet kriminelat,edhe ne vendin tone se di si qendron

  Përgjigju
 • Goni: 03/03/2023 16:06

  Shume e sakt,ai kriminel Sali e meriton te mos e pranoj asnje shtet jo vetem amerika

  Përgjigju
 • Loni: 03/03/2023 15:59

  Po berisha kriminel,e meriton te jete nongrata.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën