Rama takim me Erdogan: Kemi gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe asaj ushqimore

Rama takim me Erdogan: Kemi gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe asaj ushqimore

Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti turk Erdogan

Turqia do të jetë në krah të Shqipërisë edhe në përballimin e krizës ekonomike që ka goditur të gjithë globin. Kreu i qeverisë, Edi Rama ka njoftuar sot se janë gati projekte konkrete, bashkë me Turqinë, për të përballuar pasojat e krizës.

Rama shkruan se kanë dy projekte që i dedikohen dy sfidat më të mëdha, krizën energjetike dhe atë të mungesës së ushqimeve bazë, që erdhi si shkak i luftës në Ukrainë. Kryeministri ka shpërndarë një foto nga takimi me Erdogan, ndërsa krahas saj shkruan se si gjithmonë ishte një takim vëllazëror. Prej së mërkurës Rama ndodhet në Turqi ku po merr pjesë në ceremoninë hapëse të lojrave të solidaritetit Islamik.

“Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Erdoğan dhe projekte konkrete për përballimin e dy sfidave të madhe të kohës, garantimi i energjisë dhe lëndëve ushqimore bazë”, shkruan Rama.

Kjo nuk është hera e parë që Turqia mbështet Shqipërinë, pasi presidenti turk Erdogan ka qenë krah nesh edhe në përballimin e pasojave tragjike të tërmetit të vitit 2019, duke financuar ndërtimin e 522 banesave në Laç.

Për shkak të krizës ekonomike, qeveria shqiptare miratoi dje Paketën e dytë të Rezistencës Sociale, ndërsa Banka Shqipërisë ka paralajmëruar një situatë të vështirë ekonomike nga muaji shtator, pasi pritet një rritje rekord e inflacionit e për rrjedhojë rritja e çmimeve do të vijojë.

Sa i përket krizës energjetike, nga muaji shtator Rama ka paralajmëruar se mund edhe të mos përmbushim nevojat e furnizimit me energji elektrike, prandaj kanë bërë gati planin e kursimit, që parashikon ndërprerje të energjisë me fasha orare.

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kriza: 10/08/2022 20:59

  KRIZE Energjitike? Ka menduar që në 1960 E.H për të mos patur nevoje për energji Nga bota por harroj se eshte turp të permendet kriza energieke për Shqiperine ! Pra Duhet dorheqje kush permend krize energjitike për një vend që prodhon 400% energji dhe 50% të saj nuk e ka instaluar akoma ?!?!

  Përgjigju
 • Tino: 10/08/2022 17:48

  Je bo si enveri dhe maon . Vllezrit turq bla bla bla e njejta histori qe perseritet ne kte vend

  Përgjigju
 • Arbërori: 10/08/2022 15:13

  Ky shkjau shqipfolës ështé bër për eskort…!

  Përgjigju
 • Ledio: 10/08/2022 14:50

  Sa me shume bashkepunim me turqine sepse eshte nje fuqi e madhe tregtare ne produktet e konsumit rrespekte

  Përgjigju
 • Sala: 10/08/2022 14:49

  Na ka ndihmuar ne pika kritike per vendin dhe kjo eshte per tu vleresuar ndaj erdoganit edhe pse ne e shajme

  Përgjigju
 • Arnaut: 10/08/2022 14:47

  Bravo turqia dhe flm qe vazhdoni te na ndihmoni.

  Përgjigju
 • Shyqyri,shkurt shyqi ka Tirona ene Çyli ka Saronda: 10/08/2022 14:43

  Shyqyr qe kena marrdhonie vllaznije me otomon't ,( 500 vjet kena rro ma mire ,ene se kena qene anolfobeta e me brekushe),se vallahi BE ku dona me shku asht tuj na pa me sy shtremet ( tuj na i nxi ftyren,se gjosmet ne jena t'korruptum e vend trofikontesh) ene boni gjasme qi hapi negociata,se nocn ne rrokut se na jep nanji gjo,jo mo qi ato jon per bukn e gojes per vete nashtina.

  Përgjigju
 • urim: 10/08/2022 14:37

  duhet ecur me projekte konkrete dhe jo fasade sa per sy e faqe , respekte

  Përgjigju
 • berti: 10/08/2022 14:36

  turqia ka qene dhe do jete gjithmone krah nesh dhe mos te harrojme te mirat qe ajo ka na ka bere per vendin tone

  Përgjigju
  • Çubriloviq: 10/08/2022 22:43

   Edhe ne Serbi ka bo

 • colja: 10/08/2022 14:33

  keto te mira qe po na vijne ne vendin tone jane vetem fal jush z.kryeminister,keshtu vazhdoni

  Përgjigju
 • tini: 10/08/2022 14:32

  me duket nje marveshje shume fitimprurese dhe shume e nevojshme

  Përgjigju
 • toni: 10/08/2022 14:31

  nje faktor kryesor dhe nje ndihmes e madhe e turqis ndaj nesh besoj do te ket dhe shume projetkete te tilla

  Përgjigju
 • olsi: 10/08/2022 14:23

  gjithmone kemi qene krah njera tjetres per bashkepunime te reja qe do ndikojne pozitivisht ne zhvillimin e dy vendeve

  Përgjigju
 • era: 10/08/2022 14:22

  besoj do e marrin situaten nen kontrroll dhe do bejne dicka per perballimin e krizave

  Përgjigju
 • elga: 10/08/2022 14:22

  Turqia dhe Shqiperia gjithmone krah njera tjetres

  Përgjigju
 • stejsi: 10/08/2022 14:21

  me vjen mire qe rama mban marrdhenie te mira me turqin

  Përgjigju
 • Ergi: 10/08/2022 14:19

  Turqia na ka ndihmuar me rindertimin dhe me vaksina gjate pandemise. Edhe kete krize do e kalojm duke bashkpunu me njeri tjetrin

  Përgjigju
 • Hansi: 10/08/2022 14:13

  Gjithmone e kemi pasur mbeshtetje Turqine e per kete me vjen shume mire sepse kemi bashkepunuar me te per ta zhvilluar e sa here kemi pasur nevoje na ka ndihmuar

  Përgjigju
 • Dritan: 10/08/2022 14:13

  Turqia eshte shume me keq ekonomisht dhe gati e mbytur. Ky kryeminister ka vajtur te kerkoje lemoshe si zakonisht, kur pak me pare deklaronte se vendi do te ishte kampion prodhimi energjie. Gjera pa lidhje e show per propagande me efekt negativ per vendin.

  Përgjigju
 • Geni: 10/08/2022 14:11

  Me kete foto shohim se sa marredhenie te mira kemi me liderin turk????fale jush Edo

  Përgjigju
 • Mirdon: 10/08/2022 13:48

  Rama ne cdo vend qe shkon ka lezet ta shofesh si mban marredhenie te mira me te gjitha shtetet

  Përgjigju
 • Sonila: 10/08/2022 13:47

  Sa mire qe kemi marrdhenie kaq te mira me turqine dhe jemi ne krah te njeri tjtr gjithmone

  Përgjigju
 • Dua: 10/08/2022 13:43

  Shyqyr qe gezojme mardhenie kaq te mira qe te na ndihmojne ne kto kohe krize

  Përgjigju
 • Elda: 10/08/2022 13:43

  Kemi pasur gjithmon mardhenie te mira me turqine dhe na jane gjendur gjithmon prane dhe ne situata kq te veshtira

  Përgjigju
  • Durresi: 10/08/2022 14:35

   O ju qifsha turqine

 • Sondazhi i ditës:

  Cila është ndarja e duhur administrativo-territoriale për vendin?×

Lajmi i fundit

Einxhel Shkira nuk ‘vë gjumë në sy’ për shkak të DJ Dagz! Zbulon çfarë i ka ndodhur partnerit të saj

Einxhel Shkira nuk ‘vë gjumë në sy’ për shkak të DJ Dagz! Zbulon çfarë i ka ndodhur partnerit të saj