Rama vendos afat, 300 ditë kohë për objektivat e radhës! Ministrja Bilali: 2022, gati skema për ndërveprim me sipërmarrjen

Një skemë e re pritet të aplikohet në fushën e sipërmarrjes, duke bërë që zëri i tyre të shkojë drejtpërdrejt në qeveri, me anë të përfaqësuesve dhe shoqatave përkatëse. Është kjo risia që ka ndërmarrë Ministria e Shtetit për sipërmarrjen, me iniciativë të drejtueses së saj, Edona Bilali.

‘Kemi një Skemë që do të studiohet thellësisht në vitin  2022 për të dëgjuar sipërmnarësit  me anë të përfaqësuesve dhe shoqatave në dhoma tregtie dhe industrie. Kjo nismë, ka pluset dhe minuset e veta, sepse këto shoqata sjellin shqetësimet në qeveri dhe ata ndryshojnë aktet në favor të sipëmarrjeve, por ka edhe problemet e veta sepse, për shembull te fasionët jo të gjtiha kompanit e kësaj industrie janë të përfaqësuar, e kjo do shkoj një hap më tutje.’- u shpreh Bilali.

Ndërkaq, fokusi kryesor i këtij dikasteri në 300 ditët e para të qeverisë “Rama” pritet të jetë krijimi i disa akteve të reja nënligjore, që do të zgjidhin probklematika në disa fusha.

‘U ndalëm te 100 ditëshi i parë se cfarë kemi arritur deri tani, gjatë kësaj kohe ne si ministër shteti për sipërmarrjen kemi kaluar ligjin për start upet, për dispursimin  e10 mln eurove, që është 5 fishi i ndihmës që ka dhënë më përapara qeveria.Objektiv në 300 ditësh, krijimi i akteve nënligjore dhe fillimi për të parë rastet e sukesit për disbursimin e fondeve, ndërsa presim feed back-un e parë të  fondit të garancisë për  manifakturën dhe turizmin.’- tha Bilali.

E pyetur për rrjedhjen e të dhënave për punonjësit e bizneseve private e publike, Bilali tha se fjalën e fundit duhet ta thonë organet hetimore, ndërë është e rëndëisshme të identifikohet qëllimi i këtij akti kriminal.

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Qobani: 03/01/2022 12:38

    A po mundë ti kuptoni Njerzit e prangosur në adaptera,epnu sa të doni gjithëmon jesin me duar boshë,athua kah po i qojnë?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)