Rama: Von der Lyen avokate e palëkundur e integrimit të rajonit, BE është lodhshme, por duhet durim

Kryeministri Edi Rama në konferencë me presidentin e KE, Ursula Von der Lyen, foli për integrimin e  Shqipërisë në BE, ku tha se me BE duhet të tregohet durim, pasi edhe pse i kemi bërë detyrat ata nuk po bëjnë detyrën e tyre duke u treguar të lodhshëm.  Ai vlerësoi mbështetjen e Von der Lyen për integrimin e Ballkanit në BE.

 "Ja ku jemi sot këtu, kjo është një prej 16 shkollave të ndërtuara me fondet e Konferencës së Donatorëve dhe posaçërisht nga fondit i KE dhe kjo është vetëm 1/4 e shkollave që do të ndërtohen dhe janë në proces ndërtimi me këtë program. këtu jemi në një vend që është një dëshmi e gjallë e solidaritetit dhe e frymës së bashkëpunimi dhe miqësisë me marrëdhënies me BE. Kjo është  një arsye e dukshme dhe  e prekshme për të mos humbur durimin me BE , që është vërtet i lodhshëm në një aspekt që e dimë shumë mirë, por që është një forcë e madhe pozitive në shërbim të njerëzve dhe shoqërive që bëjnë pjesë në këtë kontinent të bekuar. Kemi folur edhe për integrimin, kemi folur për situatën absurde që ndodhe Shqipëria në këtë moment si rezultat i vetos së bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriu, si një pengmarrje , ku vendet i kanë kryer të gjitha detyrat. Von der Lyen është një avokat e palëkundur e procesit dhe është një ndër ata që janë të bindur për natyrën strategjike të Ballkanit Perëndimor në BE", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Von der Leyen në Tiranë: Brenda vitit të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare BE-Shqipëri, ia kemi borxh rinisë shqiptare! Rama: BE është lodhshme, por duhet durim


I.K./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Kaos në Rrugën e Arbrit, 200 makina disa orë të bllokuara! Kompania bllokoi lëvizjen: Hapet zyrtarisht më 29 nëntor