Raporte për vdekje nga uria në Korenë e Veriut, Kim Jong Un kërkon ndryshim rrënjësor në bujqësi

Raporte për vdekje nga uria në Korenë e Veriut, Kim Jong Un kërkon ndryshim rrënjësor në bujqësi

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka bërë thirrje për një ndryshim rrënjësor në prodhimin bujqësor mes shqetësimeve për mungesën e ushqimit në vendin e izoluar.

Kim theksoi rëndësinë e përmbushjes së objektivave të prodhimit të grurit dhe transformimit të prodhimit për të hedhur themelin për zhvillimin e qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të bujqësisë gjatë ditës së dytë të një takimi kyç të partisë.

“Kim Jong Un, shprehu vendosmërinë dhe vullnetin e Partisë për të sjellë pa dështuar një kthesë revolucionare në prodhimin bujqësor, duke thënë se asgjë nuk është e pamundur përderisa është vendosur një sistem i fortë drejtues në të gjithë Partinë dhe ka fuqinë e bashkuar të të gjithë njerëzve”-thuhet në komunikatën e agjencisë shtetërore të Koresë së Veriut.

Kim, brezi i tretë i familjes së tij që sundon Korenë e Veriut, i bëri komentet e tij më pak se një javë pasi Ministria e Unifikimit të Koresë së Jugut tha se fqinji i saj verior dukej se po përballej me një situatë të rëndë ushqimore dhe se kishte marrë raporte për vdekje nga uria.

Në një raport muajin e kaluar, instituti “38 North” me bazë në Shtetet e Bashkuara tha se cikli i korrjes 2020-21 të Koresë së Veriut nuk kishte arritur të plotësonte nevojat minimale njerëzore dhe se vendi tani po shkonte në prag të urisë.

“Dëshmitë e paraqitura deri më tani tregojnë për një përkeqësim të konsiderueshëm të kushteve të jetesës dhe një emergjencë të vazhdueshme humanitare komplekse me pasigurinë ushqimore në thelb të saj”, thuhet në raport.

Koreja e Veriut ka vuajtur shpesh nga mungesa e ushqimit, duke përfshirë një zi buke shkatërruese në vitet 1990 që vlerësohet të ketë vrarë diku midis deri në 3.5 milionë njerëz. Analistët thonë se mungesat aktuale të ushqimit u shkaktuan nga një kombinim i korrjeve të dobëta dhe motit ekstrem, si dhe bllokimeve dhe reduktimit të tregtisë me Kinën gjatë pandemisë COVID-19.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Ankimoi vendimin për arrestin me burg, Fredi Beleri mungon në seancën e Apelit të GJKKO! Avokatët e tij kërkojnë masë më të lehtë sigurie

Ankimoi vendimin për arrestin me burg, Fredi Beleri mungon në seancën e Apelit të GJKKO! Avokatët e tij kërkojnë masë më të lehtë sigurie