Raporti i 'Freedom House'/ Ilir Meta: E rendit Shqipërinë një hap më pranë autoritarizmit, ndryshon me referendumin e 25 prillit

Raporti i 'Freedom House'/ Ilir Meta: E rendit Shqipërinë një hap më pranë autoritarizmit, ndryshon me referendumin e 25 prillit

1614426118_metaa.jpg

Uljen e vlerësimit nga organizata Freedom House për demokracinë në Shqipëri Presidenti Meta e cilëson si një hap të vendit më pranë autoritarizmit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ilir Merta shkruan se 'Freedom House' e zbret Shqipërinë edhe më poshtë për vitin 2020, mes regjimeve hibride.

"Shembjen e Teatrit Kombëtar për interesa klienteliste, dhunimin e protestuesve dhe vrasjen kriminale të Klodian Rashës gjatë kohës së pandemisë nuk mund t’i mbulojë asnjë propagandë. Këto dhe të tjera ngjarje të rënda kurrë nuk do të amnistohen dhe për to drejtësia do vendoset në vend. Përkeqësimi i të gjithë treguesve, veçanërisht shkelja mizore e të drejtave të  njeriut, është një kambanë e fortë alarmi për instalimin e shtetit policor, që e kam denoncuar prej kohësh. Referendumi i 25 prillit 2021 është momenti historik për t’i dhënë një trajektore të re të demokracisë, shtetit ligjor dhe respektimit të të drejtave të njeriut, me qëllim përmbushjen sa më parë të kushteve të vendosura nga Bashkimi Europian", shkruan Meta.


Lajmi kryesor:

Raporti i Freedom House: Shqipëria, pjesërisht e lirë! Rënia me 1 pikë, shkak vrasja e Klodian Rashës nga polici dhe dhuna në protestën për Teatrin


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Rama publikon foton duke ngrënë nga Praga: Kur mbarojnë takimet edhe bufeja

Rama publikon foton duke ngrënë nga Praga: Kur mbarojnë takimet edhe bufeja