Raportuesja për Shqipërinë në PE: Të caktohet një datë për Konferencën e parë Ndërqeveritare! Thuhet 'muajin tjetër', por 'ky muaj' nuk vjen kurrë

Raportuesja për Shqipërinë në PE, Isabel Santos, tha se BE duhet ta mbajë fjalën për hapjen e negociatave. Ajo pati kritika për faktin që ende nuk ka një datë për mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare, ku tha se gjithnjë thuhet "muajin tjetër", por shtoi se 'ky muaj' nuk po vjen kurrë.

“Kam një opinion të qartë. Është bërë e qartë që Bashkimi Evropian duhet ta mbajë fjalën sa i përket negociatave. Duhet të kalojmë në hapa të mëtejshëm. Do të doja të dëgjoja prej jush angazhimin për një datë për Konferencën e Parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjithmonë është thënë 'muajin tjetër', 'muajin tjetër', por ai nuk vjen kurrë! Njerëzit kërkojnë rezultate dhe duhet ti japim këto rezultate”, tha Santos.


Lajmi kryesor:

Progres-raporti i KE për Shqipërinë: Të hapen negociatat, përparime me drejtësinë dhe reformat! Shqetësim problemet me lirinë e medias


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Haradinaj kundër masave të reja anti-COVID: Qeveria menaxhoi dot situatën, po i bie në qafë qytetarëve