Njihen pensionet mes Shqipërisë dhe Kanadasë, në fuqi nga 1 gushti! Rama: Super lajm

Njihen pensionet mes Shqipërisë dhe Kanadasë, në fuqi nga 1 gushti! Rama: Super lajm

Flamuri kanadez dhe shqiptar

TIRANË- Një lajm i mirë vjen për të gjithë shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në Kanada, pasi nga 1 gushti do të njihen pensionet e tyre në bazë të kontributeve që kanë derdhur.

Shqipëria dhe Kanadaja ratifikuan Marrëveshjen e Sigurimeve Shoqërore, duke u dhënë qytetarëve të të dy vendeve të drejtën të gëzojnë të gjitha përfitimet e kontributeve të tyre, por kjo vetëm pas një gushtit. Lajmin e mirë e ka bërë me dije ministria e Jashtme, Olta Xhaçka.

“Lajm i madh! Shqipëria dhe Kanadaja ratifikuan Marrëveshjen e Sigurimeve Shoqërore, duke u dhënë qytetarëve të të dy vendeve të drejtën të gëzojnë të gjitha përfitimet e kontributeve të tyre pas hyrjes në fuqi më 1 gusht.”, shkruan ministrja.

Një “super lajm” e ka cilësuar njohjen e pensioneve edhe kryeministri Edi Rama.

“Superlajm! Kanadaja përfundoi procedurat e brendshme për hyrjen në fuqi të Marrëveshjes për njohjen reciproke të Sigurimeve Shoqërore me Shqipërinë.

Kjo marrëveshje, e cila hyn në fuqi në 1 gusht 2022, u jep të drejtë qytetarëve të gëzojnë të gjitha përfitimet e kontributeve të tyre për pensionet.”, shkruan kryeministri.

Përveç Kanadasë Shqipëria ka lidhur marrëveshje edhe me 11 vende të tjera në botë.

Me kë tjetër ka Shqipëria marrëveshje të ndërsjellët për njohjen e pensioneve?

 • Hungari
 • Çeki
 • Gjermani
 • Maqedoni e Veriut
 • Luksemburg
 • Bullgari
 • Austri
 • Turqi
 • Zvicër
 • Belgjik
 • Itali
 • Kanada

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:16
Njohja e pensioneve mes Shqipërisë dhe Kanadasë, Rama: Superlajm

“Super lajm”, kështu e ka cilësuar kryeministri Edi Rama marrëveshjen për njohjen reciproke të pensioneve me Kanadanë.

Ai theksoi se kjo marrëveshje mes dy vendeve, do të hyjë në fuqi më 1 gusht.

“Super lajm! Kanadaja përfundoi procedurat e brendshme për hyrjen në fuqi të Marrëveshjes për njohjen reciproke të Sigurimeve Shoqërore me Shqipërinë

Kjo marrëveshje, e cila hyn në fuqi në 1 gusht 2022, u jep të drejtë qytetarëve të gëzojnë të gjitha përfitimet e kontributeve të tyre për pensionet”, shkruana kryeministri. 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tim: 08/04/2022 18:36

  Para shume vitesh konsulli Shqiptar ne Ottawa kerkoje informacjon nga qeveria Canadeze se sa eshte numuri ekzakt I Shqipetareve ne Canada. Dhe pergjigja ishte se ne nuk kemi Shqipetare por kemi Canadez. Qeverija Canadeze I kosideron shtetas te saje te gjithe shtetasit Canadez dhe jo Shqiptare. Ne lidhje me pensjonet qeverija Canadaze do mari consensusin e qytetarit te saje perpara se ti japi informacjon shtetit Shqiptar. Nese nje Shqiptaro-Canadez vendos te kaloje pensjonin ne Afrike, Kine, apo Amerike te jugut kjo nuk do te thote se Canadaja do ja nisi pensjonin ne Kine pa consensin e qytetarit Canadez.

  Përgjigju
 • dref: 06/04/2022 16:58

  perseri ne macukull te matit

  Përgjigju
 • Nensi: 05/04/2022 22:50

  Lajmi ketu eshte qe Kanadaja perfundoi pjesen e saj dhe qe do te jete operative nga 1 gushti 2022. Pala shqiptare i ka kry obligimet e saj? Mbase do ishte mire qe para se zyrtaret shqiptare te mburren duke postuar copy paste njoftimin ne Twitter te Kanadase, organi pergjegjes ne Shqiperi te postoje lajmin e tij konfirmues.

  Përgjigju
 • Anda konomi: 05/04/2022 20:29

  Me behet shume qefi per shtetasit shqiptar qe jetojne ne kanada Sa vjen dhe shohim akoma me shume lajme te mira per shqiprin bravo ????????

  Përgjigju
  • Nora: 06/04/2022 11:30

   More po qenkeni shume te trashe. Po si more eshte super lajm. Asnje nga ne qe jetojme ketu ne Kanada nuk na intereson fare ky lajm qe na tregon Rama si super lajm. Ne humbasim sepse qeveria Kanadeze te gjitheve qe dalin ne pension iu jep nje minimum prej $1200 qe nuk na del as per te blere nevojat ne bazike. Ketu ne Kanada pensionistat iu jane kthyer punes prape se nuk i arrin pensioni. Tani te del dhe Rama me super lajmin dhe ketu dihet qe nqs ke te ardhura nga nje vend tjeter edhe sikur $100 , qeveria Kanadeze do ta marri vesh tani nga marveshja dhe do tia zbresi nga shuma minimale qe ne marrim. Ku ishim, asgjkendi. Jo vetem nuk fitojme ndonje gje me super lajmin e Rames por jemi shume te humbur bile. Ky eshte super lajmi, te zhvatemi sa me shume.

 • berti: 05/04/2022 20:29

  shume pozitive per komunitetin tone ne kanada

  Përgjigju
 • Andi: 05/04/2022 20:24

  Ky eshte nje lajm shume i mire per shqiptaret qe jetojn edhe japin kontributin e tyre ne kanda

  Përgjigju
 • katunari: 05/04/2022 19:28

  lajm ok jo super lajm o gamor. shqiptaret kan ikut ne London ca do besh per ato o gamor se britaniket te kan mar floririn edhe te marin dhe breket.

  Përgjigju
 • Geron: 05/04/2022 18:38

  shume ide qe na ben pune pasi njerzit qe jeton atje me ankohen dhe me thon se ne itali funksjononte kjo pjes me pensjonet .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane