Reagon Rusia pas shpalljes ‘non grata’ të dy diplomateve në Kosovë: Nuk kanë lidhje me organet e shtetit ‘të vetëshpallur’, janë akredituar nga UNMIK

Zv. ministrja ruse e Punëve të Jashtme, Maria Zakharova

Zv. ministrja ruse e Punëve të Jashtme, Maria Zakharova ka reaguar lidhur me vendimin e Kosovës për të shpallur “non grata” dy diplomatë rusë, duke thënë se dëbimi i tyre nuk do të sjellë pasoja për statusin e tyre ligjor.

 “Vendimi i administratës së Prishtinës, nuk do të ketë asnjë pasojë ligjore mbi diplomatet rusë”, tha ajo.

Sipas Zakharova, diplomatët e dëbuar nuk kanë asnjë lidhje me asnjë organ të Kosovës, pasi ata janë të akredituar nga UNMIK. Kujtojmë këtu që Rusia ende nuk e ka njohur shtetin e Kosovës.

Rusia i ka bërë thirrje misionit të OKB-së në Kosovë, UNMIK dhe forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, i njohur si KFORI, që të reagojnë lidhur me këtë veprim si dhe të ofrojnë siguri për zyrën e përfaqësimit rus në vend.

“Ne presim që sjellja e papranueshme e Kosovës të ‘ndëshkohej’ nga partnerët tanë”, shtoi ajo.

Të premten, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kërkuar nga Ministria e Punëve të Jashtme t’i shpallë “non grata” dy zyrtarë të Rusisë që kanë punuar në Zyrën Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë, duke theksuar se aktiviteti i tyre “ka cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”.

“Këtë javë kam kërkuar nga zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla-Schëarz, t‘i shpallë persona non grata dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë, për shkak të aktivitetit të tyre të dëmshëm, i cili ka cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës. Sot, MPJD-ja ka nxjerrë vendimin për shpalljen e këtyre dy zyrtarëve rus persona të padëshirueshëm dhe në të njëjtën kohën i ka njoftuar institucionet ligjzbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e tij”, thuhet në deklaratën e Osmanit.

Menjëherë pas këtij vendimi, ambasada e Rusisë në Serbi reagoi me një deklaratë duke theksuar se Rusia nuk i njeh këto veprime të Kosovës.

“Ne nuk e njohim pavarësinë e Kosovës, prandaj nuk e njohim qeverinë e tyre apo strukturat e tjera. Asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore për ne. Ne po bashkëpunojmë me misionin e UNMIK-ut, duke përfshirë këto çështje, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, thuhet në deklaratën e ambasadës ruse në Beograd.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Fotografia e vitit, videokërkesa ime dhe urimi im, Rama hap garë për tre çmime në fundvit! Ja si mund të konkurroni