Real Madridi, një metaforë për atë që duket problemi më i madh i Erling Haaland

Real Madridi, një metaforë për atë që duket problemi më i madh i Erling Haaland

Erling Haaland dhe stoli i Man. Cityt

Manchester City bëri gjithçka në fushë, me 'dhunë' dhe drejtpërdrejt, por nuk kishte një lojtar që mund ta fuste topin në rrjetë. Edhe pse kanë në ekip lojtarin më të vlefshëm në botë, Erling Haaland, që mbeti në hije.

Nëse golat nuk do të numëroheshin në futboll dhe fituesi do të shpallej si në boks, Manchester City do të ishte fituesi i ndeshjes kundër Real Madridit në Champions League. Lojtarët madrilenë u mbërthyen në gjysmën e tyre të fushës, duke e lënë veten në mëshirë të 'artilerisë' së Cityt, e cila sulmonte mbrojtjen e Realit nga të gjitha anët.

Në një ndeshje si ajo, tifozët prisnin që sulmuesi Erling Haaland të shënonte të paktën tre gola, por në fund, norvegjezi ishte sërish një nga ata që dukej edhe më i tjetërsuari në skuadrën e Cityt. Haaland nuk ishte një kërcënim për gol pasi goditi traversën në pjesën e parë dhe pati një tjetër mundësi për të shënuar golin fitues pak para përfundimit të kohës së rregullt, por ai dështoi kryesisht për sa i përket asaj që pritet nga lojtarët që konsiderohen të jenë vetvetja në ndeshje të tilla, që janë ajka e elitës botërore.

Nëse Kylian Mbappe tregoi një natë para tij se si duhet të luajë një lojtar i këtij kalibri në momentet më kritike të sezonit, Haaland vetëm sa përforcoi mendimin e kritikëve se ai 'nuk është lojtar për ndeshje të mëdha'. Edhe pse teori të tilla i bëjnë shumë njerëz mjaft të zemëruar dhe tingëllojnë selektivë dhe cinikë, fakti është se Haaland nuk ka shënuar kurrë në një gjysmëfinale apo finale për Cityn dhe gjithashtu nuk ka arritur të shënojë në katër ndeshje kundër Real Madridit në dy sezonet e fundit.

Real Madrid është një metaforë për 'lojën e madhe', të cilën golashënuesi norvegjez nuk mund ta menaxhojë apo ta kapërcejë në asnjë mënyrë dhe në të njëjtën kohë, se kundër Realit ai shpesh është shumë i tjetërsuar nga pjesa tjetër e ekipit.

Manchester City bëri gjithsej 846 pasime ndaj Realit dhe në një lojë të tillë, Haaland grumbulloi vetëm 21 prekje me top, teksa regjistroi pasimin e parë të tij vetëm në minutën e 37-të të ndeshjes.

“Erling Haaland ishte një figurë periferike në ndeshjen më të madhe të sezonit të Cityt”, shkroi Athletic dhe vazhdoi. "Këto janë netët në të cilat elita, kjo 'Ligë e Parë', - pjesë e së cilës është Haaland,- i kujton secilit prej nesh pse ata janë kaq të mirë dhe të jashtëzakonshëm."

Pep Guardiola e ka gjetur veten në një rol pak më ndryshe javët e fundit në lidhje me Haaland. Nëse më parë duhej t'u përgjigjej pyetjeve shaka nëse Haaland është nga ky planet, trajneri i Cityt tani duhet të mbrojë Haaland nga kritikat dhe dje ai vetëm shpjegoi me kursim pse Haaland dhe De Bruyne, goditësit e provuar të penalltive, nuk qëndruan në fushë deri në fund të ndeshjeve. “Erling dhe Kevin më kërkuan t'i zëvendësoja sepse nuk mund të vazhdonin lojën”, u përgjigj Guardiola.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)