Reali të ardhura marramendëse
Perez shpjegon largimin e Di Marias

Reali të ardhura marramendëse<br />Perez shpjegon largimin e Di Marias
Presidenti i Realit të Madridit, Perez gjatë një konference për mediat u kanë dhënë përgjigje shumë pyetjeve me mbylljen e merkatos. Në qendër të diskutimit ka qenë largimi i Di Marias, për të cilin Perez e ka gati përgjigjen. “Di Maria ka mbështetjen dhe respektin tonë. Kurrë nuk kam folur keq për një lojtar që ka luajtur me ne dhe ka ikur. Një futbollist nën kontratë largohet vetëm me dëshirën e tij. I bëmë një ofertë por ai nuk pranoi. Askush nuk do të paguhej më shumë se ai përveç Cristiano Ronaldos.

Po të pranonim kushtet e tij, do të rrezikonim ekuilibrat financiarë të klubit. Për këtë arsye blemë James”. Përgjigja është e qartë, Di Maria kërkoi më shumë se Ronaldo. Por përse Reali hoqi dorë kaq lehë nga Xabi Alonso që u largua drejt Bayernit? “Mendoj se ishte zgjedhja e duhur për të menaxhuar vitet e fundit të karrierës së tij. Kroos dhe Illaramendi do ta mbulojë pozicionin” tha Perez. Një tjetër temë e nxehtë ishte reagimi i Ronaldos pas largimit të Di Marias dhe Alonsos, por për këtë numri një i klubit merengues nuk shqetësohet. “Cristianon e njoh mirë, nuk ka pasur qëllim për të nënvlerësuar blerjet, i vlerëson shumë” deklaroi numri 1 i 10 herë kampionëve të Europës.

Më tej Florentino është ndaluar duke bërë edhe një bilanc përsa i përket të ardhurave, shpenzimeve, por edhe borxhit të klubit. Reali i Madridit ka arkëtuar gjatë sezonit 2013-2014 plot 603.9 milionë Euro, shuma është arkëtuar, 32% nga marketingu, 30 % nga e drejta televizive, 25 % nga ortakët e klubit dhe të ardhurat nga stadiumi dhe 13 % nga zhvillimi i miqësoreve. Borxhi i klubit është 71.5 milionë Euro, 21 % më pak se një sezon më parë. Ndërsa Perez mund të krenohet për menaxhimin dhe sigurisht që të blejë cdo lojtar që i vendos syrin, pasi me një buxhet të tillë nuk ka asgjë të ndaluar.


d.b/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Propaganda serbe në një nivel tjetër: Shtëpia e Verdhë ishte vetëm ndalesë, trafikimi i organeve u krye në Fushë Krujë

Propaganda serbe në një nivel tjetër: Shtëpia e Verdhë ishte vetëm ndalesë, trafikimi i organeve u krye në Fushë Krujë