Realizohet martesa e parë homoseksuale në Greqi! Historia e dashurisë së Stavros dhe Dimitris

Realizohet martesa e parë homoseksuale në Greqi! Historia e dashurisë së Stavros dhe Dimitris

Martesa e parë civile e një çifti të të njëjtit seks në Greqi u zhvillua në Bashkinë e Nea Smyrni.

Stavros Gavriliadis dhe Dimitris Elefsiniotis janë martuar mesditën e së shtunës (2/3), në një rreth të mbyllur familjar.

"Dimitrios Eleusiniotis i Spyridon dhe Anna, nga familja Vylliotis i lindur në Salamina Attica dhe banues në Nea Smyrni Attica dhe Stavros Gavriliadis i Christos dhe Eugenia, nga familja Dross, i lindur në Athinë Attica dhe banues në Nea Smyrni, do të vijnë në një dasma që do të bëhet në Nea Smyrni të Atikës”, thuhet në  njoftimin e tyre të dasmës .

Duke folur për ANTIVIRUS, Stavros Gavriliadis zbuloi se pas ceremonisë kryeministri Kyriakos Mitsotakis i kontaktoi ata për t'i uruar dhe përcjellë dëshirat e tij.

Në bisedën e tij me Mitsotakis, Stavros Gavriliadis e falënderoi atë për telefonatën, por edhe për “kalimin e një ligji që ka ndikim pozitiv si në jetën tonë ashtu edhe në jetën e fëmijëve tanë”,- siç THA AI.

Çifti, prej më shumë se 20 vitesh bashkë dhe me tre fëmijë, ndodheshin në galerinë e Kuvendit kur po votohej projektligji për barazinë martesore.

“Më në fund do të bëhemi një familje me dy mbiemra”, tha Stavros Gavriliadis në një intervistë për Bloomberg, duke shtuar se pas martesës do të adoptojë zyrtarisht fëmijët binjakë të partnerit të tij Dimitris.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Leonidas: 19/05/2024 19:29

  Ku eshte kisha ketu dhe tradita greke apo ka shkuar te bytha opa dhe greku tani

  Përgjigju
 • Koli: 04/03/2024 01:09

  Ata gjys a pederrast jane! Lere pastaj mikonos

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022