PD mban peng paktin për pikën e depolitizimit! 'Zgjedhorja' nga shtëpia amerikane te e Europës, Soreca 60' takim me Kim, Norman, Zingraf e Borchardt

Ambasadorja e SHBA-se duke hyrë te zyra e Lugi Soreces te Shtëpia e Europës

TIRANË- Një ditë pasi ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim deklaroi se kemi arritur një marrëveshje shumë të mirë për Reformën Zgjedhore, e ku e gjitha tashmë është në dorën e kryedemokratit Lulzim Basha për ta firmosur, ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca thirri në zyrën e tij paraditen e sotme 4 ndërkombëtarët që kanë luajtur një rol kyç në këtë proces.

Gazetarja e Report Tv, Klesiana Omeri raporton se takimi nisi në orën 11:00 mbahet në zyrën e Sorecës dhe të pranishëm ishin ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, ambasadori i Britanisë së Madhe Duncan Norman, i Gjermanisë Peter Zingraf dhe ambasadori i OSBE Bernd Borchardt. Në përfundim të takimit që zgjati për 60 minuta asnjë nga palët nuk pranoi që të komentonte. Nuk dihet nëse pas kësaj mbledhjeje do të ketë takime me përfaqësuesit politik në Këshillin Politik të Zgjedhore.

Ky takim erdhi pas mbledhjeve të njëpasnjëshme e që zgjatën mbi 9 orë, mes anëtarëve të Këshillit politik dhe ambasadorëve. Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim mbrëmë ishte e prerë dhe shumë e qartë në mesazhin e saj,  teksa u shpreh se përgjegjësia për të firmosur marrëveshjen tani është e Lulzim Bashës. "Topi është në fushën e tij dhe tashmë ai ka në dorë të integrimin e vendit". Nga ana tjetër, në përgjigje të saj, kryedemokrati Basha tha se 'ka ende një çështje pa zgjidhur', por pa e zbuluar se cila është ajo.

Report TV mëson se cështja që kundërshton Lulzim Basha është depolitizimi i administratës zgjedhore. Shumica është me rekomandimin e OSBE-së për depolitizim të plotë. Ndërsa opozita kërkon që komisionerët të jenë politikë.

Kushti i opozitës për identifikimin biometrik në të gjithë vendin u pranua nga shumica. Po ashtu është gjetur zgjidhje edhe për rolin e KQZ, por jo për kërkesën që PD-ja kishte që Gjykata Kushtetuese të marrë në dorë zgjedhjet.

Cështja që ndan palët është depolitizimi i administratës zgjedhore. PD-ja kërkon që në komisionet me 7 anëtarë, vetëm tre prej tyre të jenë të depolitizuar, ku kandidaturat të vijnë edhe nga jashtë administratës, ndërsa për 4 të tjerët, pra shumica PD-ja propozon që të jenë vëzhgues, dy nga shumica dhe dy nga opozita, me kushtin që të kenë të drejtën e shënimit në procesverbal për vërejtjet që mund të kenë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:10
Mbyllet takimi 60 minuta mes ambasadorëve për reformën zgjedhore

1591265476_KIM.jpg

Një orë zgjati takimi i ambasadorëve në zyrën e Luigi Sorecës për Reformën Zgjedhore. Takimi nisi në orën 11:00 dhe përfundoi 60 minuta më pas. Në takim ishin ambasadorët e SHBA-së, BE-së, Gjermanisë, Britanisë dhe OSBE-së. Në fund asnjëri nga ambasadorët nuk pranuan që të prononcohen. Yuri Kim u largua nga hyrja e pasme duke shmangur mediat.

Ora 11:12
Një e nga një mbërrijnë në zyrën e Sorecës ambasadorët e SHBA, BE e OSBE (VIDEO)

Ka nisur në orën 11:00 takimi mes ambasadorëve të BE-së, SHBA-së, Yuri Kim, Britanisë së Madhe Duncan Norman dhe i OSBE-së, Bernd Borchardt. Takimi është thirrur nga ambasadori i BE-së Luigi Soreca dhe zhvillohet në zyrën e tij. Në fokus është Reforma Zgjedhore. 

B.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A janë të domosdoshme listat e hapura?

Komento

Komente

 • Votuesi: 04/06/2020 13:20

  E nxoren koken hajdutet e votave, nuk duan depolitizimin e komisioneve zgjedhore. Nuk ka gje me te peshtire kur shikon grupet e partive politike rreth zonave te votimit. Depolitizimi ju heq duart nga kutit e votimit hajduteve dhe e drejta e rinumerimit te cdo kutije votimi garanton voten e lire.

  Përgjigju
 • Kot: 04/06/2020 12:50

  Po cfar e doni pd rugore ata i komandon gjyshi kriminel mbylleni me opoziten ne parlament

  Përgjigju
 • rezi: 04/06/2020 12:43

  Depolitizimi i administratës zgjedhore është A-ja për zgjedhje të lira. E depolitizim do të thotë që komisionerët të respektojnë ligjin e jo partitë. Ata mund të kenë mendimet e tyre, mund të votojnë partinë që duan, vota është e fshehtë, por duhet të respektojnë ligjin në qëndrën e votimit. Ky është depolitizim. Në asnjë mënyrë mos lëshoni këtu, të gjithë përfitojnë nga kjo, edhe kundërshtarët, nuk e kuptojnë se gjithë këto vite kanë ndjekur të njëjtën metodë, me komisionerë politikë. Po ndoqe një metodë, të njëjtin rezultat do kesh, ankesa për vjedhje votash, jo po kjo e ajo. Depolitizoni komisionin që nga ai i Zgurit, deri tek qëndrat e nuk do ankoheni më, ose do drejtoni ankesën në vëndin e duhur e nuk do pengoni ushtrimin e vullnetit të zgjedhësve.

  Përgjigju
  • ERP: 04/06/2020 12:58

   Ke te drejte, por si do e gjeje justifikimin Lulushi qe ja kane vjefhur votat?!! :-) Asnje leshim ne kete pike. Komisionere te depolitizuar eshte sistemi qe garanton me mire respektimin e votes sone. Asnje nuk ka te drejte te tallet me te.

 • Shqiptar: 04/06/2020 12:38

  Bravo bravo AMERIKEA.EU. DHE BRITANA. Si gjithmon SHQIPERIA mbahet peng nga legenat e politikes. FALEMINDERIT KIM.

  Përgjigju
 • Ismet: 04/06/2020 11:28

  Kjo nuk është reformë por pazar Dhe kjo juri e vogël po ju bën gjëmën e madhe shqiptarëve me këto pazare ashtu siç bëri ai qorri Palmeri pastaj çfarë gjuhe është ajo topin e ka basha gjuhë mafioze me kode pse nuk ju thotë shqiptarëve këto ndryshime kemi bërë dhe të vërtetën për gjithçka

  Përgjigju
  • Daku: 04/06/2020 16:31

   O ismet qenke ber per ibret cfar leshin thua o shpellar nuk mer vesh cfar behet o vucitol tani po del nga shpella dhe nuk mer vesh cfar behet ik ore sali krimineli i vogel×

Lajmi i fundit

John

Maqedonia e Veriut vendosi të mos mbyllen kufijtë me Kosovën dhe Serbinë