Refuzohet kërkesa për lirimin e Thaçit dhe Veselit, dy krerët e UÇK-së mbeten në paraburgimin e Hagës

Refuzohet kërkesa për lirimin e Thaçit dhe Veselit, dy krerët e UÇK-së mbeten në paraburgimin e Hagës

Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli

Dy prej krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit u është vazhduar paraburgimi nga Gjykata e Speciale. Vendimi u mor nga trupi gjykues me në krye gjyqtarin Charles Smith. Ndërsa në vendimin e marrë në 19 dhjetor për Veselin, thuhet se Prokuroria ka afatderi në 30 janar të dërgojë parashtesat për shqyrtimin tjetër të paraburgimit.

I njëjti afat është dhënë edhe për rastin e Hashim Thaçi. Krerët e UÇK-së, Thaçi, Veseli dhe Jakup Krasniqi ndodhen në paraburgimin e Hagës nga nëntori i vitit 2020 nën akuzën për krime lufte dhe akte çnjerëzore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Orges Shehi te Shkëndija, Tirana gjen trajnerin e ri brenda familjes

Orges Shehi te Shkëndija, Tirana gjen trajnerin e ri brenda familjes