Regjistrohet rasti i parë i variantit të koronavirusit ‘Pirola’ në Ukrainë

Regjistrohet rasti i parë i variantit të koronavirusit ‘Pirola’ në Ukrainë

Foto ilustruese

Rasti i parë i infektimit me një variant të ri të koronavirusit të quajtur “Pirola” është regjistruar në Ukrainë.

“Një rast i konfirmuar nga laboratori i një nënvarianti të ri të variantit Omicron të koronavirusit të quajtur Pirola u zbulua në rajonin e Rivne. Një djalë 20-vjeçar u sëmur,” thuhet në deklaratë.

Simptomat e nënvariantit Pirola janë të njëjta me ato të varianteve të tjera të COVID-19: rrjedhje hundësh, ethe, kollë, dhimbje koke, lodhje, humbje e nuhatjes ose shijes, acarim i mundshëm i syve dhe skuqje, raporton agjencia e lajmeve ukrainase Ukrinform.

“Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe organizatat ndërkombëtare të ekspertëve po monitorojnë globalisht ndikimin e varianteve të reja SARS-CoV-2 në vaksinat, testet dhe trajtimet për të ofruar rekomandime. Deri më tani, simptomat e nënvariantit Pirola nuk kanë zbuluar ndonjë dallim të rëndësishëm nga simptomat e mëparshme të COVID-19. Megjithatë, për shkak të numrit të madh të mutacioneve, ‘Pirola’ ka më shumë gjasa të ndikojë në imunitetin e dobësuar. Edhe ata që janë vaksinuar më parë mund të sëmuren, por vaksina redukton rrezikun e komplikimeve”, tha ministri i Shëndetësisë, Kryemjeku Ihor Kuzin.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima