Rekord në Champions League, sulmuesi i Barcelonës luan titullar në moshën 16 vjeç e 223 ditë

Rekord në Champions League, sulmuesi i Barcelonës luan titullar në moshën 16 vjeç e 223 ditë

Lamine Yamal

Napoli dhe Barcelona luajnë sot në "Diego Maradona" për fazën e 1/8 në Champions League (21:00). Ky duel nuk është vetëm në fushë, por edhe në statistika. I riu i Barçës, Lamine Yamal do jetë në fushë nga minuta e parë pasi Xavi i ka besuar një fanellë titullari.

Me vetëm 16 vite e 223 ditë mbi shpinë, sulmuesi anësor bëhet lojtari më i ri që luan në këtë fazë të Champions League duke vendosur rekord. Tjetër histori suksesi për sulmuesin, që është pjesë edhe e kombëtares së Spanjës dhe shihet si ndër lojtarët më premtues për të ardhmen.

60 milionë euro vlen djaloshi që ende është në gjimnaz dhe këtë sezon ka luajtur në 34 ndeshje në të gjitha kompeticionet duke shënuar pesë gola dhe dhënë shtatë asiste. Epo, duhet të kthehemi pas në kohë dhe të mendojmë se çfarë bënim kur ishim në këtë moshë.

Lamine Yamal

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë