Rënie gurësh prej motit të keq, rruga Peshkopi-Tiranë e kalueshme dhe pa probleme

Pamje gjate pastrimit te rruges Peshkopi-Tiranë

1611673092_iiiiiii.jpg

Rruga Peshkopi-Tiranë është e kalueshme pa probleme pavarësisht se ka pasur rënie gurësh.

Ajo po mirëmbahet nga firma kontraktore e cila ka 6 mjete borëpastruese në punë. Ndryshe nga Rruga Peshkopi-Kukës e cila është bllokuar nga një rrëshqitje dheu rreth 2 orë në mengjesin e sotëm.

Në momentet që flasim bie borë dhe në lartësinë mbi 800 metra mbi nivelin e detit. Trashësia varion nga 10 cm deri në 25 cm në lartësi. Për pasojë nga Njësia Administrative Sllovë drejt Kalasë së Dodës duhet të përdoren zinxhirët për shkak të trashësisë së borës.

Aksi Peshkopi - Qafë Draj ka probleme në disa pika si pasojë e rënies së gurëve dhe dherave në rrugë, si dhe gërryerjeve nga përrenjtë malorë. 

Aksi Ura e Çerenecit - Librazhd është i kalueshëm pa probleme deri në Ostren, ndërsa nga Ostreni drejt Klenjës dhe Librazhdit po punon një fadromë për hapjen e saj. Ky segment është i pa asfaltuar dhe ka rreth 30 cm borë, ndaj duhet të përdoren detyrimisht zinxhirët.

Aksi Qafë Bualli - Krastë kalohet me zinxhirë. Situata në njësitë administrative momentalisht është qetë, rrugët që lidhin fshatrat e thella me njësitë administrative kalohen vetëm me zinxhirë


Lajmi kryesor:

Reshjet e shiut, rrezikohet përmbytja e disa zonave! Në Fushë-Krujë mbi 50 banesa nën ujë! Në Durrës rinis lundrimi i trageteve! Meta thirrje qeverisë: Ndihmoni çdo qytetar (VIDEO)


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve