Repolitix/Mediu: Opozitës i duhet një kontratë morale me qytetarët! Topollaj: Jo rotacion, por ndryshim sistemi politik! Ndreca: Nuk vihet në pushtet me sharje

Zgjedhjet e 25 prillit 2021 sollën debate në emisionin "Repolitix", sidomos ne lidhje se çfarë alternative do të ofrojë opozita për të fituar këtë garë elektorale. Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu tha se  opozita duhet të vijë më një program konkret të shkruan në letër që të paraqesë një alternativë të re për shqiptarët dhe se duhet thyer njëherë e mirë koncepti se politika është pronare e qeverisjes.

"Opozita ka një histori opozitare të jashtëzakonshme nga 2001-2005, me një program të shkruar dhe trup elektorale shume konkurrente në atë kohë dhe opozita duhet të ndjekë të njëjtin shembull duke u bërë konkurrente pa humbur identitetin e vet. Ajo që mendoj unë është se duhet thyer koncepti që politika është pronare e qeverisjes. Politika nuk është virtuale por është raport njerëzor dhe duhet diçka konkrete e shkruar, një alternativë. Opozita duhet të ketë kohezion mes vetes.", tha Mediu.

Nga ana tjetër partitë e reja që kërkojnë të krijojnë një pol të tretë në qeveri për të rrëzuar partitë e mëdha duan ndryshim të sistemit politik, që për anëtarin e Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj do të thotë hapje e plotë e listave dhe jo si tani si dhe kufizim i rolit të kryeministrit. Topollaj tha se partitë e reja me ato mandate që mund të fitojnë duhet që të kushtëzojnë disa reforma që do të sjellin ndryshim të këtij sistemi politik dhe jo vetëm rotacioni politik.

"Ne jemi një opozitë e ndryshme që nuk mjaftohemi vetëm tek ideja e rotacionit. Ne mendojmë se Shqipëria ka nevojë për një ndryshim shumë të madh, për një ndryshim rrënjësor të sistemit politik. me votat që ne do marrim së pari duam të rrëzojmë këtë qeveri dhe së dyti duam që të bëhemi promotorë të fillimit të ndryshimit të sistemit politik në Shqipëri. Mandate tona do i përdorim për të realizuan hapje të plotë të listave, kufizim të rolit të kryeministrit, pra kushtëzim të disa reformave", tha Topollaj.

Për juristin Plarent Ndrecaj një gjë është e sigurt, që kjo opozitë nuk mund të vijë në pushte duke sharë dhe ofenduar, por duke thënë të vërtetën dhe t'i bëjë gjërat ndryshe nga sa janë bërë deri më sot.

"Opozita nuk duhet të ndërtojë strategjinë e fyerjes për të marrë pushtetin. Opozita ka për të thyer këmbët pasi nuk fitohet ndeshja duke thënë i poshtër, hajdut, qelbësirë. Ndeshja fitohet duke thënë të vërtetën dhe se si e bën ti ndryshe", tha Ndrecaj

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento

Komente

 • Lleshi: 04/12/2020 16:25

  Une nuk e kuptoj qe keta fytyra qe per 30 vjet ja pine gjakun popullit ala duan qe ti votojme eshte e mire te dalin te tjere ftyra se ju qe na udhehoqet per 30 vjet neni bere bajke

  Përgjigju
 • Frani: 04/12/2020 13:54

  Mediu eshte mutsihane... asgje me teper... vec ushqim per pulat.., dhe dihet pulat hane vec mu..,,,

  Përgjigju
 • agim: 04/12/2020 09:31

  Mediu dhe alternativa e tij,kriminel politik mafios dhe njeri qe duhet masakru ne mes te Tiranes Nuk i vjen turp medias qe e len te cfaqet ky katil* Ska shtet ky dyhej arrestuar urgjente

  Përgjigju
 • vlora: 04/12/2020 09:27

  Mediu para se te kerkoje voten te vej te refehet per gerdecin ne prokurori.Kur flet mediu per moral eshte njelloj si pronarja e shtepise publike te flase per virgjerine

  Përgjigju
 • Kiu: 04/12/2020 09:18

  Po si vijet ne pushtet o ndreca ??? Si erdhet ju? Si u bere ti kaq opinionist??? Ju jeni grupi tavolinave qe ndani vendet e punes dhe pozicionet se edhe pse skeni lexuar nje liber prap ju duket vetja 1. Me mos robi covidi do mendoje edhe per ju.

  Përgjigju
 • Ta rrras lala: 04/12/2020 08:55

  Ore si ka mundësi që një medje si REPORT Tv me moral të lart e një medje korekte të ftoi një njeri si krimineli Fatmir Mediu në studjo. Ky njeri është llumi i shoqëris Shqiptare si mundet kjo lloi medje ta uli nivelin kaq shum me një njeri kriminel me duart me gjak të mar pjes në sdudjon tuaj. Për mendimin tim ky nuk është demokraci të ftosh një njeri të till si Fatmir Mediu njeri i korruptuar, hajdut , kriminel, gënjeshtar, hipokrit. Mendoi që te sdudjo juaj REPORT Tv ky lloi njeriu s'ka vënd. Falemnderit për mirkuptimin.

  Përgjigju
 • Endri: 04/12/2020 04:34

  Kjo eshte alternativa?!! Mediu?!! Gjelle e ringrohur me fytyra te urryera, paraziter si ky qe duhet te ishin pas hekurave

  Përgjigju
 • I tej: 03/12/2020 23:16

  Hiqeni nga ekranet Fatmir halene vrasesin qe i kullojne duart gjak Gerdeci

  Përgjigju
 • Gexh: 03/12/2020 22:49

  Po pse nuk hap krahun ti te tjereve kur nuk e shikon qeverisjen si prone te politikaneve ore evgjit muti

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Trakti i panjohur që hedh dritë mbi ‘Marrëveshjen e Mukjes’, dëshmia: Të kërkojmë Kosovën, është megalomani, sepse do bëhemi si Mustafa Kruja