Republika Çeke mund t'i japë aeroplanë luftarakë Ukrainës për të mbështetur kundërsulmin ndaj rusëve

Republika Çeke mund t'i japë aeroplanë luftarakë Ukrainës për të mbështetur kundërsulmin ndaj rusëve

Republika Çeke mund t’ia dhuroj disa nga aeroplanët luftarakë L-159 Ukrainës për të mbështetur kundërsulmimin e planifikuar, ka thënë presidenti i vendit.

Praga ka qenë ndër aleatët më të vendosur të Kievit, duke ofruar një sërë pajisjesh nga municionet deri te tanket me vlerë miliarda dollarë, raporton skynews.

L-159 është një aeroplan i lehtë luftarak i prodhimit çek, i projektuar për mbështetjen ajrore të forcave tokësore, zbulimin dhe pjesërisht edhe për misionet luftarake ajrore.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Forcat ukrainase përparojnë me 2 kilometra në Bakhmut! Kuleba: Kjo kundërofensivë e jona mund të mos jetë e fundit


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja