Moti i keq, ‘në errësirë’ dhe në të ftohtë disa fshatra në Memaliaj dhe Tepelenë! Bora dëmton fiderin në Kelmend të Shkodrës! Bypass në Rrugën e Arbrit, i kalueshëm vetëm me zinxhirë

Moti i keq, ‘në errësirë’ dhe në të ftohtë disa fshatra në Memaliaj dhe Tepelenë! Bora dëmton fiderin në Kelmend të Shkodrës! Bypass në Rrugën e Arbrit, i kalueshëm vetëm me zinxhirë

Moti në Dibër

Ditët e fundit që vendi është kapluar nga reshjet e dendura, era e fortë dhe temperatura e ulëta, probleme me energjinë elektrike kanë hasur disa fshatra në Tepelenë dhe Memaliaj.

Salari, Lekdush. Rexhine dhe Bënçë, janë disa prej fhstrave me problematikat më të theksuara për sa i përket furnizimit me energji elektrike në Tepelenë. Në Memaliaj e njëjta situatë paraqitet në Zhapokikë 1 dhe Zhapokikë 2.

Ndërkohë Brigadat e njësisë OSSH Malësi e Madhe po punon maksimalisht nga 23 elektricistë prej ditësh për pastrimin e trasesë dhe lidhjen e linjave të këputura nga reshjet e dëborës. Aktualisht, situata paraqitet më e stabilizuar dhe grupet vijojnë të jenë në gatishmëri maksimale.

Ndërkohë reshjet e dëborës që kanë përfshirë qarkun e Dibrës kanë bërë që bypass në Rrugën e Arbrit të jetë i kalueshëm vetëm me zinxhirë.

vijon

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:01
Reshje dëbore, bypass-i i Rrugës së Arbrit i kalueshëm vetëm me zinxhirë

Dibra është përfshirë nga reshje dëbore ditën e sotme, duke vështirësuar qarkullimin e automjete në bypass-in e Rrugës së Arbrit. Bëhet me dije se kalimi i automjeteve bëhet vetëm me zinxhir, ndërsa kanë nisur punën për pastrimin e rrugës borëpastruese.

Ora 10:47
Pa energji elektrike në Malësinë e Madhe, OSSH Shkodër: 23 elektricistë në terren, po punohet për riparimin e fiderit Kelmend, dëmtuar nga bora

Brigadat e njësisë OSSH Malësi e Madhe janë duke punuar prej ditësh për pastrimin e trasesë dhe lidhjen e linjave të këputura nga reshjet e dëborës.

Në terren janë angazhuar 23 elektricistë, të pajisur me bazë materiale dhe mjete pune. Fideri i Kelmendit ka shtrirjen më të gjatë, mbi 100 km deri në Vermosh.

Në disa zona makina e OSSH kalon me vështirësi. Aktualisht, situata paraqitet më e stabilizuar dhe grupet vijojnë të jenë në gatishmëri maksimale.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Ishte zhukur prej 7 ditësh, gjendet trupi i pajetë i 14-vjeçares në Maqedoninë e Veriut

Ishte zhukur prej 7 ditësh, gjendet trupi i pajetë i 14-vjeçares në Maqedoninë e Veriut