Reshje të dendura të dëborës gjatë natës, bllokohet për disa orë qarkullimi i mjeteve në Rrugën e Arbrit! Borëpastrueset bëjnë të mundur hapjen e bypass-it

DIBËR- Reshje të dendura dëbore që kanë përfshirë mbrëmjen e djeshme qarkun e Dibrës, kanë shkaktuar mbylljen e by pass-it në Murrizë, në Rrugën e Arbrit, i cili është bllokuar për disa orë. Më ndërhyrjen e borëpastruesve është bërë e mundur hapja e by pass-it në Murrizë, ndërsa kalimi i mjeteve bëhet vetëm me zinxhirë. Trashësia e dëborës në afërsi të Bypass arrinte deri në 15 cm, duke e bërë të vështirë qarkullimin e automjeteve.

Nga ana tjetër qarku i Elbasanit që nga pasditja e djeshme e gjatë orëve të mbrëmjes është përfshirë nga reshje shiu e dëbore në lartësi. Fatmirësisht përveç problematikave të vogla të qarkullimit në disa akse, të cilat janë zgjidhur menjëherë situata është nën kontroll.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:07
Reshjet e dendura të dëborës, bllokohet furgoni me 15 mësues në Velçan të Pogradecit

Një furgon me 15 mësues ka mbetur i bllokuar në rrugë në Velçan të Pogradecit, si pasojë e reshjeve të dendura të dëborës, të cilat kanë krijuar vështirësi në qarkullimin e mjeteve.  Furgoni me mësues, ka mbetur i bllokuar në rrugë, ndërsa qarkullimi tij ka vijuar pas 30 minutave.

Ora 09:23
Reshje shiu dhe dëbore në Elbasan, zinxhirët në automjete të domosdoshëm për qarkullim

Qarku Elbasan që nga pasditja e djeshme e gjatë orëve të mbrëmjes është përfshirë nga reshje shiu e dëbore në lartësi.

Nga raportimet e strukturave të Emergjencave Civile në bashki rezulton situatë nën kontroll. Akset rrugore janë të hapura. Ka pasur prezencë inertesh në aksin Gramsh-Moglice.  Prezencë dëbore kemi pasur në aksin Elbasan-Gjinar ku në orët e para ka krijuar pak problematika në qarkullim, por tani rruga është e hapur. Lëvizje me zinxhirë kryhet në rrugët e fshatrave  që lishen me Nj.A Labinot Mal bashkia Elbasan dhe ne segmentin Lunik-Klenje të aksit rrugor nacional Librazhd-Sterbleve.

Nuk kemi probleme me prurjet e lumenjve e përrenjve në qark.

Furnizimi me energji elektrike paraqitet pa probleme.

Ora 09:06
Reshje dëbore në qarkun e Korçës, në disa rrugë makinat hasin vështirësi në qarkullim! 10 fshatra pa energji elektrike

Në qarkun e Korçës gjatë natës ka patur reshje dëbore, ndërsa trashësia vijon nga 10-25 cm. Në zona të veçanta reshjet janë shoqëruar me stuhi ere nga drejtimi i veriut, duke krijuar edhe duna dëbore. Vlera minimale e temperaturës ka shkuar deri në -5 gradë.

Akset kombëtare të juglindjes janë të qarkullueshëm normalisht, por në Qafën e Qarrit, Qafë Plloçë dhe Grabovicë qarkullimi është i vështirë për shkak të ngricës.

Kushtëzuar nga sasia e reshjeve, temperaturat, prezenca e erës në disa zona, qarkullimi i mjeteve rekomandohet  me goma dimërore, në orët e paradites.

Ato që paraqesin vështirësi në qarkullim janë rrugët rurale të qarkut të Korçës. Disa fshatra si, Gora, Panariti apo Mokra kanë vështirësi në qarkullim.

Ndëkohë si pasojë e rreshjeve raportohet se kanë mbetur 10 fshatra pa energji elektrike.

Ora 08:43
Prezencë akulli në rrugën Krujë - Qafështamë, disa fshatra në Malësi gjatë natës pa drita

 

Reshjet e dëborës të rëna gjatë natës në Malësinë e Krujës kanë bërë që në rrugën Krujë - Qafështame të krijohet prezencë akulli.

Dhe pse trashësia e dëborës është e papërfillshme pasi bëhet fjalë për pak centimetra për të përshkuar ketë aks nevojiten zinxhirë pasi ka prezencë akulli

Ndërkohë gjatë natës një pjesë e madhe e qytetit, por edhe disa fshatra të Malësisë kanë qenë pa energji elektrike, por dritat janë rikthyer në mëngjes.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Ministrja tha se mbi 500 kompani janë hetuar për evazion fiskal, Kryemadhi: Qeveria ia la topin drejtësisë për të justifikuar hajdutërinë

Ministrja tha se mbi 500 kompani janë hetuar për evazion fiskal, Kryemadhi: Qeveria ia la topin drejtësisë për të justifikuar hajdutërinë