Revista argjentinase 'Lagunas': Riviera Shqiptare, destinacioni më i ri evropian për pushime në 2024

Revista argjentinase 'Lagunas': Riviera Shqiptare, destinacioni më i ri evropian për pushime në 2024

Pamje nga bregdeti shqiptar

Ujëra të kristalta, plazhe dhe monumente të pafundme të zhytura në histori,  destinacioni i ri në trend në zemër të Evropës po tërheq gjithnjë e më shumë turistë nga e gjithë bota, shkruan në një artikull revista argjentinase “Revista Lagunas”.

Shqipëria, një destinacion parajsor për t’u zbuluar

Edhe pse mund të mos duket e besueshme, Deti i Karaibeve nuk është i vetmi destinacion ku mund të shijoni plazhet idilike me ujëra kristal të pastër si ato të Republikës Domenikane, Kubës apo Meksikës.

Përkundrazi, ekziston një vend me karakteristika të ngjashme në anën tjetër të Atlantikut.

E njohur si “Karaibet e Evropës”, ​​Shqipëria po shfaqet si një destinacion i ri i zgjedhur nga mijëra turistë nga e gjithë bota, të cilët vizituan dhe zbuluan vendin e panjohur dhe magjepsës.

E vendosur në Gadishullin Ballkanik, Shqipëria ofron plazhe të virgjëra, peizazhe malore, kështjella dhe qytete plot histori, një ndërthurje e bukurisë natyrore dhe pasurisë kulturore që vështirë se mund t’i rezistoni.

Çfarë duhet të dini për Shqipërinë

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë është midis muajve maj dhe shtator.

Në të njëjtën kohë, për sa i përket buxhetit, ky vend është relativisht ekonomik në krahasim me vendet e tjera në Evropë.

Nëse vendosni të vizitoni Shqipërinë nga Argjentina, në parim nuk është e nevojshme një vizë e veçantë por ju duhet një leje qëndrimi për 90 ditë pas mbërritjes në kufijtë e saj.

Zemra e Shqipërisë: Tirana dhe pika të tjera urbane

Në çdo vend, njohja e kryeqytetit mund të jetë një shembull i qartë dhe i plotë i thelbit dhe traditave të tij dhe në këtë kuptim, Shqipëria nuk bën përjashtim.

Tirana ofron atraksione të shumta turistike që janë shumë interesante dhe që plotësohen në mënyrë perfekte me plazhet pranë saj.

Në Tiranë bëni një shetitje ne Sheshin Skënderbej, zemra e qytetit, Muzeun Historik Kombëtar dhe lagjen shumëngjyrëshe të Bllokut, i famshëm për jetën e tij të natës.

Gjithashtu vizitoni “qytetin e një mijë dritareve”, Beratin, i cili spikat si një tjetër pikë urbane për t’u eksploruar dhe madje është njohur nga UNESCO falë arkitekturës së tij unike.

Për adhuruesit e ecjes dhe natyrës, vendi ideal është padyshim Parku Kombëtar i Llogarasë, i cili ofron pamje në lartësi të detit Jon dhe Rivierës mbresëlënëse Shqiptare.

Ndërkohë, turistët që tërhiqen nga historia nuk duhet të humbasin qytetin e Butrintit, i cili përmban rrënoja arkeologjike nga epokat greke, romake dhe bizantine.

Riviera Shqiptare, një xhevahir parajsor

Përtej atraksioneve të tjera, pa dyshim që Shqipëria është bërë e rëndësishme në turizmin ndërkombëtar për ofrimin e peizazheve dhe plazheve të ngjashme me disa destinacione të Karaibeve.

Në jug të vendit, ky rajon shtrihet përgjatë bregut të detit Jon dhe formon një peizazh të paharrueshëm për shkak të bukurisë dhe, në të njëjtën kohë, veçantisë së tij, pasi ndërthur elementë që zakonisht nuk gjenden në plazhe të tjera të botës.

Brenda kësaj zone, një nga pikat më të spikatura është fshati bregdetar i i Ksamilit, i njohur për ishujt e tij të vegjël të aksesueshëm me not ose varkë, ujërat bruz dhe rërën e bardhë, perfekte për një arratisje të paharrueshme

Në të njëjtën kohë, plazhi i Dhërmiut shquhet edhe si një nga epiqendrat e Rivierës Shqiptare, me një mjedis impozant malesh dhe ujërash blu, ideale jo vetëm për qetësi, por edhe për aktivitete ujore.

Duke vazhduar turin në këtë rajon, mund të vizitoni edhe fshatin e Himarës, i cili për turistët aventurierë, ndërthur jo vetëm plazhe të pabesueshme, por edhe një qytet të vjetër magjepsës, plot me monumente historike./ ATSH

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Parti të re pasi humbi vulën e PD? Lulzim Basha vendos sot fatin e tij politik

Parti të re pasi humbi vulën e PD? Lulzim Basha vendos sot fatin e tij politik