Revista kaliforniane: Zbuloni Rivierën Shqiptare dhe plazhet mahnitëse me ujëra bruz

Revista kaliforniane: Zbuloni Rivierën Shqiptare dhe plazhet mahnitëse me ujëra bruz

Deti Jon

Eksploroni Rivierën mahnitëse Shqiptare, plazhet më të mira dhe xhevahirët e fshehur. Bukuria e Rivierës Shqiptare është një parajsë që pret të zbulohet, shkruan Amy Comfi në revistën “Central Recorder” me qendër në Kaliforni.

Çfarë është Riviera Shqiptare?

Riviera Shqiptare është një vijë bregdetare që shtrihet nga veriu në jug të Shqipërisë.

Kjo shtrirje bregdetare krenohet me plazhet me rërë dhe vende të mbrojtura nga UNESCO.

Nga Vlora në veri deri në Ksamil në jug, Riviera Shqiptare është në kulmin e saj gjatë muajve të verës, me temperatura të ngrohta nga maji deri në shtator, duke arritur në 28 gradë Celsius.

Ndërsa korriku dhe gushti janë muajt më të ngarkuar, turmat e vizitorëve janë shumë më të vogla në krahasim me destinacionet e tjera të njohura evropiane.

Plazhet më të mira në Shqipëri

Vija bregdetare në Shqipëri ofron plazhe të gjera me rërë.

Duke u nisur nga pjesa veriore e Rivierës, Vlora është një pikënisje për vizitorët përpara se të nisin udhëtimin e tyre bregdetar.

Duke lëvizur drejt jugut, Ksamili, i vendosur pranë kufirit me Greqinë, ofron ujëra bruz që të lënë pa frymë dhe që të kujtojnë Bora Borën ose Maldivet.

Megjithatë, Riviera Shqiptare nuk ka të bëjë vetëm me këto pika ikonike, ka shumë xhevahirë të fshehur që presin të eksplorohen.

Gjipe: Një perlë e fshehur

Plazhi i Gjipesë shpesh përshkruhet si një perlë e fshehur.

Me ujëra të kristalta, ai është një vend i përsosur për not, megjithëse qasja në plazh në këmbë mund të jetë sfiduese.

Dhërmiu: Një parajsë e veçuar

Plazhi i Dhërmiut mund të mos ketë rërë të butë, pasi është i mbuluar me guralecë, por ofron një eksperiencë unike me formacionet e tij madhështore shkëmbore dhe ujërat e kristalta.

Rruga e plazhit e mbushur me restorante i shton hijeshinë kësaj parajse të veçuar.

Plazhi i Pasqyrës: Një oaz i gjallë

Plazhi i Pasqyrës është një vend i gjallë i kompletuar me një restorant dhe shezlong dhe objekte ombrellë.

Ndërsa plazhi mund të jetë shkëmbor, deti i pacenuar dhe i thellë blu e bën atë një vend që duhet vizituar me patjetër.

Planifikimi i udhëtimit tuaj është thelbësor për të shijuar plotësisht këtë oaz të mahnitshëm.

Pulëbardha: Bukuria në thjeshtësi

Plazhi Pulëbardha, një plazh i bukur me guralecë, ofron një det të pastër dhe pamje mahnitëse.

Me shkëmbinj të shpërndarë, këshillohet marrja e këpucëve të plazhit, pasi hyrja dhe dalja në det mund të kërkojë disa përpjekje.

Jalë: Ëndrra e adhuruesve të plazhit

Plazhi i Jalës është një parajsë për adhuruesit e plazhit, që ofron parkim, restorante, bare buzë plazhit dhe dyqane me pamje spektakolare.

Marrja me qira e një kanoe për një vozitje në plazhet e largëta është një aktivitet popullor.

Për të shmangur turmat gjatë muajve të pikut, rekomandohet të mbërrini në mëngjes për një eksperiencë të qetë në plazh.

Shqipëria e përballueshme: Një perlë e fshehur për udhëtarët

Nëse po pyesni veten për koston e vizitës në Shqipëri, do të befasoheni!

Fluturimi nga Britania e Madhe në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë zgjat rreth tre orë me linjat ajrore buxhetore si “WizzAir”, përballueshmëria po tërheq një numër në rritje udhëtarësh.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Shqipëri për të përjetuar bukurinë dhe hijeshinë e Rivierës pa shpenzuar shumë!

Si përfundim, Riviera Shqiptare ofron një ndërthurje unike të bukurisë natyrore, pasurisë kulturore dhe përballueshmërisë, duke e bërë atë një destinacion ideal për udhëtarët që kërkojnë një perlë të fshehur në Evropë.

Eksploroni plazhet më të mira, zbuloni xhevahirët e fshehur dhe zhytuni në hijeshinë e këtij rajoni mahnitës bregdetar në pushimet tuaja të ardhshme! ATA

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Vëmendje në punë! Kujdes nga grindjet dashurore shenja e... Horoskopi javor 17-23 qershor nga Jorgo Pulla

Vëmendje në punë! Kujdes nga grindjet dashurore shenja e... Horoskopi javor 17-23 qershor nga Jorgo Pulla