Revoltë dhe përplasje kundër reformës në drejtësi, çfarë ka ndodhur deri më tani në Izrael

Revoltë dhe përplasje kundër reformës në drejtësi, çfarë ka ndodhur deri më tani në Izrael

1679911011_010000000a000242fe3f08db2ea47669w1597nst.jpg

Situata në Izrael vijon e tensionuar. Protesta intensive ka pasur gjatë natës kundër reformave të planifikuara në sistemin gjyqësor. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka vonuar një deklaratë publike të planifikuar - disa media izraelite sugjerojnë se ai mund të përballet me një revoltë nga partitë e ekstremit të djathtë në koalicionin e tij nëse ndalon planet Një grevë e përgjithshme e menjëhershme është kërkuar nga kreu i grupit më të madh sindikal të Izraelit, me pezullimin e nisjeve nga aeroporti kryesor i Tel Avivit.

Makina uji janë përdorur nga policia kundër protestuesve gjatë natës, pasi dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë në protestë për shkarkimin e ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant. Gallant është shprehur kundër planeve për të riparuar sistemin e drejtësisë, i cili do të bënte që qeveria të marrë kontrollin e plotë mbi komitetin që emëron gjyqtarët dhe lejon parlamentin

Presidenti i Izraelit Isaac Herzog ka shtuar zërin e tij në thirrjet që kryeministri të ndalojë reformat Por partneri i koalicionit të ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir tha se qeveria nuk duhet "t'i dorëzohet anarkisë". Shtëpia e Bardhë në SHBA ka lëshuar një deklaratë duke i kërkuar Izraelit të gjejë një kompromis sa më shpejt të jetë e mundur


Lajmi kryesor:

Netanyahu shkarkon ministrin e Mbrojtjes, protesta masive në Izrael, mijëra njerëz në rrugë! Herzog: Ndaloni reformën në drejtësi! SHBA: Të shqetësuar


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit