Revolucion ‘me erë të rëndë’, francezët vijojnë grevat edhe pas miratimit të reformës së pensioneve! Mbeturinat 'pushtojnë' qytetin

Revolucion ‘me erë të rëndë’, francezët vijojnë grevat edhe pas miratimit të reformës së pensioneve! Mbeturinat 'pushtojnë' qytetin

Parisi i mbushur nga plehrat

FRANCË- Koshat e plehrave janë duke shndërruar Parisin në kaos. Parisienët kanë zgjedhur të protestojnë kështu për reformën e pensioneve. Edhe pse prej disa ditësh, ky plan u miratua, në Francë vijojnë grevat masive, me mijëra tonë mbeturina të braktisura në rrugët e kryeqytetit francez.

"Është pis, tërheq minjtë dhe buburrecat," u ankua një parizian në radion franceze.

Punëtorët janë në grevë për propozimet e qeverisë Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64. Qytete të tjera duke përfshirë Nantes, Rennes dhe Le Havre janë gjithashtu të prekura.

Mbledhësit e refuzimit iu bashkuan grevave të pensioneve një javë më parë dhe autoriteti i Parisit thotë se gjysma e rretheve të qytetit, të cilat mbulohen nga punonjësit e këshillit, janë goditur nga aksioni. Tre zona të trajtimit të mbetjeve janë bllokuar dhe një e katërta është mbyllur pjesërisht.

Të hënën, autoriteti i Parisit tha se 5,600 ton mbeturina nuk ishin mbledhur ende.

Masat u mbështetën nga dhoma e lartë ose Senati të shtunën dhe më pas do të shkojnë në një komitet të përbashkët të deputetëve nga të dy dhomat të mërkurën për të vendosur mbi tekstin përfundimtar. Një votim përfundimtar mund të arrijë në Asamblenë Kombëtare dhe Senat të enjten.

Partisë së Presidentit Emmanuel Macron i mungon shumica në dhomën e ulët, kështu që fitorja në projekt-ligj nuk është aspak e sigurt.

Qeverisë i duhen 287 vota dhe edhe nëse mund të bindë të gjithë 250 deputetët e saj për të mbështetur reformat, do t'i duhet të gjejë 37 ligjvënës të tjerë nga partitë e tjera për të mbështetur moshën e pensionit më të lartë.

Shumë nga ato vota shtesë ka të ngjarë të jenë republikanë dhe qeveria është e prirur të shmangë zbatimin e legjislacionit pa votim, gjë që mund ta bëjë duke shkaktuar një nen 49:3 të kushtetutës.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 15/03/2023 09:11

    Populli Frances e ka treguar veten qe ka kellqe dhe nuk eshte dele si ne , dhe dhe qe ishte dite feste politikanet e vendit e perdoren per te ber fushate dhe lepiresat u shkojne nga mbrapa

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Plagosja me thikë e 2 personave në Sarandë, arrestohet pas rreth 5 orësh autori! Në banesë kishte municion luftarak dhe sasi lënde plasëse

VIDEO/ Plagosja me thikë e 2 personave në Sarandë, arrestohet pas rreth 5 orësh autori! Në banesë kishte municion luftarak dhe sasi lënde plasëse