Revolucioni qesharak i Saliut dhe protesta e sotme

Revolucioni qesharak i Saliut dhe protesta e sotme

Sali Berisha

Pas shpalljes “non grata”, Sali Berisha mund ta kishte lënë PD-në të lirë në udhën e saj. Të qëndronte në hije dhe të bënte atë që kishte bërë në gjithë këto vite. Por paranoja e komplotit, frika e ndëshkueshmërisë dhe mendësia e tij thellësisht tribale, nuk e lanë ta bënte një gjë të tillë.

Ndaj sot vendi është në një paradoks të madh: pushteti ka rënë, por nuk e lë kjo opozitë e mumifikuar të bjerë. Shqiptarët janë të neveritur nga pushteti, por nuk besojnë tek kufomat politike të tranzicionit shqiptar. Prandaj, edhe protesta e sotme do jetë një xhiro e radhës në bulevard.

Nëse do parafrazonim militantët e Saliut, Berisha do ta shesë kauzën e protestës së sotme. Do t’i mbledhë në Tiranë, dhe pastaj do t’i shpërndajë me premtimin se radhës tjetër do ta shihni se çdo bëjmë. Edhe si revolucion, ky i Saliut është qesharak. Revolucion me duar në xhepa.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit