Rigonla/Mish viçi me salcë domate dhe gjalpë nga zonja Albana

Rigonla - Mish viçi me salcë domate dhe gjalpë

Përbërësit:

 • 700 gr mish viçi tul
 • 1 qepë mesatare
 • 2 kokrra domate
 • 3 lgj gjalpë të tretur
 • 1 lugë e gjysmë miell
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • Pak piper të zi
 • Pak piper të kuq
 • Kripë, rigon

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin e ullirit dhe shtojmë 2 lugë gjalpë. Pasi gjalpi zë e shkrihet hedhim qepën e grirë në rende. E përziejmë me lugë druri derisa qepa zverdhet. Në këtë kohë hedhim mishin e viçit tul të prerë në copa të vogla. Pasi mishi ka filluar që të skuqet e shuajmë me domate të grirë në rende. Shtojmë kripë, piper të e zi e të kuq. I përziejmë mirë dhe I shtojmë ujë derisa të mbulohet mishi. E lëmë në zjarr të ngadaltë derisa të ziejë mishi. Në një tigan hedhim pjesën tjetër të gjalpit. E lëmë të shkrihet dhe i hedhim lugën e miellit. Kur mielli ka marrë ngjyrën e floririt i hedhim pak ujë dhe e tretim mirë. Masën e përftuar e hedhim në tenxheren me mish me lëng. I lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë derisa mishi të jetë zier tërësisht. Pesë minuta para se ta heqim nga zjarri i shtojmë rigonin.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Goditi me helikën e gomones turistin në Karaburun, arrestohet 42-vjeçari! Akuzohet për plagosje të rëndë me dashje

Vlorë/ Goditi me helikën e gomones turistin në Karaburun, arrestohet 42-vjeçari! Akuzohet për plagosje të rëndë me dashje