Rikthimi i 'Prefektit' në Teatrin Kombëtar, debat të Komisioni i Medias! Opozita kërkon deklaratë të përbashkët për ta dënuar! Mazhoranca: Nuk i bëjmë dot gjyq artit

Teatri Kombëtar vendosi që me rastin e festave të 28 dhe 29 nëntorit të lexojë online në Facebook pjesë nga vepra “Prefekti”. Në këtë projekt u përfshinë emra të njohur aktorësh të këtij Teatri por ajo që ka zgjuar një reagim të fortë ka qenë vepra “Prefekti” që siç dihet ka në qendër të saj Qazim Mulletin, kryetar të bashkisë së Tiranës (1939 – 1940) dhe më pas Prefekt të Tiranës (1942 – 1944).

Rikthimi i veprave të realizmit socialit, apo edhe vijimi i shfaqjes së filmave të Kinostudio “Shqipëria e re” është një debat që vijon prej më shumë se 30 vitesh në vend dhe që ende nuk e ka një përgjigje se si duhet të sillemi me këtë pjesë.

Ky debat është bërë sot edhe në mbledhje e Komisionit të Edukimit dhe Medias. Deputetët e opozitës kanë kërkuar që të ketë një deklaratë të përbashkët ku dënohet rikthimi i 'Prefektit' që sipas tyre denigron figurën e Mulletit. Mazhoranca është bashkuar në mendimin se këto vepra nuk duhen rikthyer por nuk mund të ketë deklaratë sepse do të dukej si censurë dhe gjyq.

Ina Zhupa: Jemi këtu për të punuar për një paketë të plotë ligjore për të punuar për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare. Tekstet shkollore si dhe filmat apo shfaqjet e teatrit janë pjesë e punës sonë.

Besjon Ajazi: Gjyq do t'i bëjmë ne?

Luçiano Boçi: Të therrasim drejtorin e Teatrit Kombëtar dhe të flasim edhe për këtë çështje.  Të mos ia sjellim publikut si vlerë. Këtë duhet ta bëjmë ne, pa u kthyer në komision censure. Do të ikja me vrap nga ky komision nëse do të shndërrohej në një tillë. Pse të mos dalim ne me një qëndrim publik si komision. Të rrimë ne të fshehur? Ne nuk po kërkojmë të bëhemi censor por të rivendosim vlera.

Flutura Açka: Edhe ne, Partia Demokratike ka faj në këtë gjë. Ne e shpikëm shprehjen bashkëfajtorë dhe bashkëvuajtës, që është kriminale. Nuk ishim të tillë. Çështja e keqpërdorimit të artit në këtë sens është bërë rutinë. Për 'Prefektin' ne mund të dalim me një deklaratë ku të tërheqim vëmendjen. Një televizion nxjerr kopertinën e një libri, shtrembërohet kopertina, e nxjerr monstër. Shpërdoron disa të drejta, si ajo e portretit, e mallit, dhe e veprës artistike. Kjo çështja e distancimit duhet të jetë e sinqertë. Ne na duhet një deklaratë se nuk mund të shtyhet më kështu.

Petro Koçi: I bashkohem diskutimit se rivënia në skenë e veprave të tilla që kanë përmbajtje ideologjike është mirë që të mos vihen. Po të shikosh spektaklet e humorit tani dikush prej nesh mendojnë se ironizimi i figurave politike ndonjëherë është edhe e tepruar. Por kjo nuk do të thotë se ne mund t'i censurojmë. Unë për vetë nuk marr përsipër të bëj ndonjë gjyq këtu.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Eris: 02/12/2021 04:13

  Qazimi nuk duhet te kishte ikur nga Shqiperia. Te rrinte ne shpi dhe si burrat ta priste plumbin. Si Omari. Ose burgun e lecitjen, si Hile Mosi. Ose si Mysine Kokalari apo "grupi deputeteve" apo ai i "bombes sovjetike". Vetingu i Enver Hoxhes qe me i rrepte: plumb ballit. Gjynaf qe nuk patem rastin te mesonim me heret nga Vahid Lamaj se kush ishte Enveri i vertete! Jo se nuk dihej por ithtaret e tij nga padija edhe sot bejne be e rrufe per te. Ashtu si per Berishen apo per neokomunostin Rama. Ndaj dhe komedia prefekti eshte e mirpritur. Ne e dime prefektin e sotem,jo mistaqe mi por mjekerrcjap ti ngjase Ismail Qemalit.

  Përgjigju
 • Iris: 02/12/2021 02:43

  /Prefekti/mund te duket i tepruar nga kendveshtrimi i sotem,por ama dhe arratisja e Q.Mulletit ne fund te luftes,nuk eshte pa gje.Kishte shume figura ne ate kohe, qe u keshillohej te largoheshin dhe shume prej tyre nuk pranuan,sepse mendonin qe s'kishin bere asgje dhe u perballen me drejtesine e kohes.Mulleti me arratisjen e tij,tregoi se kishte dicka kompromentuese ne aktivitetin e tij politik dhe ironike eshte fakti qe mendoi vetem per te shpetuar koken e tij ,duke e lene gruan e djalin pas, te vuanin tere pasojat e veprimeve te tij.

  Përgjigju
 • emri: 01/12/2021 19:43

  ku jetojne keta hajvane qe pretendohet se bejne politika? ne kete moshe teknologjie do ndalojne ne youtube PREFEKTIN? qe eshte pare qindra mijra here. Kam nje tufe me kopje dixhitale qe do i shumfishoj e hedh online, le te ruajne theatrin ata se mos e veje ne skene : sa te trashe jane ... te theresim drejtorin e te flasim. Keta tamam qe jane "prefekti" i koheve moderne! Keta jetojne ne shpelle se per ta pare kete komedi qyfyre te vertete nuk do marim lejen e ketyre ose ligjeve qe i bejne si tju cohet ne mengjes. Duan te na mbushin mendjen qe duan te vrasin komunizmmin ne kete moshe kapitalizmi .... o zot fali se e kane nga injoranca e budallalleku, kjo eshte e sigurt.

  Përgjigju
 • Xhep kinomekaniku: 01/12/2021 17:25

  Mire e thote i madhi Robert Ndrenika ne filmin Koncert ne vitin 1936 qe Ububu ku me jane mbledhur nje tufe injorantesh.

  Përgjigju
 • lolita: 01/12/2021 16:21

  Brenda pak ditesh humben jeten ne menyre te tmerrshme 3 femije, keta kane kohe te merren me 'Prefektin'...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Ukraina akuzon SHBA-në se po dëmton ekonominë duke nxitur panik për luftën