'Rilindja urbane', IKMT nis prishjen e ndërtimeve në qendër të Roskovecit

Pamje nga prishja e ndërtimeve në qendër të Roskovecit

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka njoftuar se ka nisur punën për prishjen e ndërtimeve në Roskovec për t’i hapur rrugë rikualifikimit të qendrës së ardhshme të qytetit.

Gjatë operacionit për prishjen e ndërtimeve, të përfshira kanë qënë forca policore dhe FNSH-të pasi ka pasur edhe forca policore që kundërshtonin prishjen e objekteve.

Sipas IKMT, në Roskovec do të prishen 32 objekte të madhësive të ndryshme dhe operacioni do zgjasë disa ditë. Sipas njoftimit, vlera e shpronësimeve shkon në 33 milion lekë të reja për 18 objektet të cilat e kanë dokumentacionin ligjor e duhur ligjor që e vërtetojnë pronësinë e tyre.

Projekti për qendrën e Roskovecit kap vlerën e rreth 300 milion lekëve të reja, do të shtrihet në një sipërfaqe prej 3,5 ha dhe parashikon rikonstruksionin e godinave, lulishtes dhe mjediseve shlodhëse për komunitetin.

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Parakalimi i gabuar shkakton aksident në Berat, fatmirësisht pa të lënduar