Rindërtimi/ Tabaku vijon akuzat: Bilanci 1 vjeçar i Ramës pas tërmetit, 0 pallate të ngritura! Koha e tij ka përfunduar

Ish-deputetja Jorida Tabaku

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku, me anë të një postimi në rrjete sociale vijon akuzat ndaj qeverisë, sa i përket procesit të rindërtimit duke thënë se nuk kanë mbajtur asnjë premtim, pasi sipas saj për 1 vit kanë ndërtuar vetëm 2.6% të shtëpive.

Sipas saj bilanci 1 vjeçar pas tërmetit i Edi Ramës është zero pallate të reja të ndërtuara. Kjo përgjigje e Tabakut vjen pasi ministri Arben Ahmetaj dhe kryeministri Edi Rama kanë inspektuar punimet në lidhje me rindërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti i një viti më parë.

"Premtoi se deri në dhjetor familjet do të futeshin në shtëpitë e tyre. Per 1 vit, ka ndërtuar vetëm 2.6% të shtëpive.  Premtoi se në shtator nxënësit do të kishin shkollat e reja dhe qytetarët spitale të reja. Pas një viti, ka ndërtuar vetëm 3% të shkollave të premtuara dhe zero spitale.

 Bilanci 1 vjeçar pas tërmetit i Edi Ramës është zero pallate të reja të ndërtuara.  Në një vit ka shpërblyer Gjicët e partisë me taksat e shqiptarëve. Sot vazhdon t’i gënjejë me të njëjtën fabul “prisni dhe pak”. Koha e tij ka përfunduar.

Koha e mashtruesve dhe gënjeshtarëve që duan të përdorin çelësat e shtëpive si kapital fushate ka përfunduar. Koha e hajdutëve që edhe në kohë fatkeqësie tragjeditë kolektive i përdorin si mjete këmbimi për votë në fushatë ka përfunduar. Ka ardhur koha që Shqipëria të ketë një qeveri që punon për të përmbushur premtimet dhe nevojat e qytetarëve", shkruan Tabaku.

Momentet drithëruese të tërmetit tragjik 6.4 ballë të shkallës rihter të 26 nëntorit të vitit të kaluar që mori 51 jetë njerëzish dhe la në "qiell të hapur" qindra familje, janë kujtuar nga të gjithë. Qytetarët e prekur tanimë kanë filluar të hyjnë në shtëpitë e tyre, por shumë të tjerë janë ende në pritje pasi rindërtimi ende nuk ka përfunduar. Banesat e para, është premtuar se do të dorëzohen në dhjetor 2020.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento

Komente

 • tosi: 29/11/2020 07:07

  Po pse moj syneperke me telekomande ngrihen pallatet, moj gojehelm qe vetem duke shpifur rri gjithe diten . Nje pallat shkon deri ne 4 vjet per tu ngritur o tu mbyllte e mendjes, apo ti bejme prape si ato te kohes Berishes qe iken per lesh nga termeti. Duro moj bythderre se ne Aquila ne Itali ka akoma familje ne cadra pas 10 vjetesh. Dhe cili shtet ne bote nderton falas per termetin. Kudo nje pjese e paguan qytetari moj sharebajge e neveritur qe nxin nxin nga epshi i madh per tu bere ministre por sic duken bathet gjigandi Edi Rama po shkon i sigurte drejt mandatit te trete. I shkofsh prapa Nafije dybekut te leshitlikes.

  Përgjigju
 • Lui: 28/11/2020 19:02

  Ah ju jeni ftof myth.. E gjithe bota ndaloi cdo gje per 3-4 muaj, dhe kur rifilloi, filluan gjysma gjysma, ju kerkoni llogari per afate ne mes te pandemise.. Mjere ne qe ju kemi si alternative qeverisese.

  Përgjigju
 • Neperka: 28/11/2020 18:27

  Ik moj tabake kapake ik bej sh...

  Përgjigju
 • robi: 28/11/2020 18:04

  Tabakhone moj tabakhone Cfare te beri nena mrome Nje tepsi me kakaruqe Dy te bardha tre te kuqe. Syneperka me helm kobre eshte prefur per tu bere ministre kur pd leshelija te vije ne pushtet kur te qethen delet. Ik moj shore e bija e hajdutit qe pd ja e beri milioner. Tabakhone moj tabakhone Baba jot hajdut tirone Dere me dere neper mejhone A e sheh se c'ka ba bone.

  Përgjigju
 • BALONA TABAKE: 28/11/2020 17:37

  O balona tabke pa terezi koha e juaj ka mbaruar. Ju nuk ktheheni kur më në pushtet, që baba jot të vjedhi me 4 duart. Se si ka mundësi që babai jot nga brek grisur në kohën e Enver pisit sot na është bër miljoner me euro o balona tabake. Ti nuk ka dit që nuk lef po për babën tat hajdut na i spjego si është bo miljoner me euro o blana tabake që je bo si dos mbarshtrimi. Kto na spjego. Harojeni ju partia fundërrin që vini në pushtet.

  Përgjigju
 • Babale: 28/11/2020 17:29

  Babale Tabaku B.thbardhaku

  Përgjigju
 • ymeri: 28/11/2020 17:29

  PA SHIH kush flet ...kjo debilja qe ndenji 4 vjet ne bashkine e tiranes si nenkryetare,,,,dhe te vetmen pune qe beri ishte te mos lejonte qe asnjeri te mos hynte ne zyre te lulit ,,,sepse luli vetem flinte ne zyre....////

  Përgjigju
  • Haha: 28/11/2020 17:43

   Vetem flinte se ingrati as nuk q... e×

Lajmi i fundit

John

Reshjet e shiut/ KESH jep informacion! Prurjet drejt nivelit maksimal në kaskadën e lumit Drin! Prodhimi plotëson kërkesën për energji