Rishfaqet në krah të Berishës këshilltari i rremë i Merkelit që kancelarja as nuk e njeh

Martin Henze dhe Sali Berisha

Një personazh fantazëm që viziton shpesh Tiranën është rishfaqur sërish në media, por këtë herë në krah të Sali Berishës. Bëhet fjalë për gjermanin Martin Henzë, i vetëshpallur si këshilltar i Angela Merkel. Gjatë një konference të sponsorizuar nga Partia Demokratike, Henze i ulur pranë Sali Berishës ka bërë edhe një prezantim për ‘Sfidat dhe vizionet në shëndetësi’.

Por kush është Martin Henze për CDU-në gjermane dhe sa i afërt është ai me kancelaren Merkel? Në fakt, e gjithë historia e ngritur në Tiranë nga PD rezulton një sajesë. CDU jo vetëm që nuk e ka këshilltar Martin Henzen, por mbi të gjitha as nuk e njeh fare. Pak muaj me parë, kur Henze filloi të shëtiste në të gjithë aktivitete e Lulzim Bashës, portali JavaNews kontaktoi me CDU-në gjermane për të mësuar më tepër rreth këtij personazhi që as Google nuk e njeh. Përgjigja e partisë së Merkelit do të ishte befafusese.

Në qershor 2019, gazetari Ardit Rada komunikoi përmes postës elektronike me partinë gjermane.
Nën/zëdhënësi i CDU, zoti Bülend Ürük bëri kërkimet e nevojshme dhe u përgjigj për JavaNeës.al se Dr. Martin Henze është i panjohur për Unionin Kristian Demokrat.
“I nderuar zotëri,
Ju falenderojmë për kërkesën tuaj. Zoti Martin Henze është i panjohur për CDU Gjermani. Ai nuk është një këshilltar i CDU, aq më pak i Annegret Kramp-Karrenbauer, lidere e Unionit Kristian Demokrat, apo i Presidiumit, apo i Bordit Kombëtar Federal të CDU. Ne nuk e njohim këtë person” – është përgjigja e CDU në Berlin, për JavaNews.al
Për ta konfirmuar qartësinë e identitetit, zyrtari gjerman telefonoi pranë JavaNeës.al duke kërkuar edhe njëherë emrin e saktë të zotit Henze.
Për t’i ardhur në ndihmë, redaksia i dërgoi profilin e Twitter ku Henze ka bërë deklaratën si dhe disa shkrime me foton e tij, të publikuara në portalet shqiptare.
Përgjigja zyrtare e CDU ishte e njëjtë duke theksuar se ai mbetet i panjohur për ta.
Arsyet përse zoti Henze është paraqitur nga Partia Demokratike si këshilltar i Angela Merkel janë të qarta, por pozicioni i tij i rremë tashmë ka dalë në dritë prej kohësh. Mesa duket PD ka para tepër për të paguar edhe “fantazma”…/lexo.al

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    COVID-19/ A keni arritur të bëni aplikimin për të marrë leje për dalje nga shtëpia?

Komento

Komente

  • PISI KOMONIST: 21/02/2020 13:37

    Shikoni se sa të pa skrupullt jan këta fundërrinat e pd me në krye ktë malokun kriminel sekretarin e partis salhe. Kan filluar e sjedhin fantazma në Shqipri aq të dëshpëruar jan. Pty rac e keqe rac pise.

    Përgjigju