Rithemelimi akuza për ministrinë e Brendshme: 35% të zgjedhësve u është ndryshuar adresa e qendrës së votimit! Synohet manipulimi i zgjedhjeve

Rithemelimi akuza për ministrinë e Brendshme: 35% të zgjedhësve u është ndryshuar adresa e qendrës së votimit! Synohet manipulimi i zgjedhjeve

Ivi Kaso në deklaratë

Rithemelimi ka akuzuar ministrinë e Brendshme për manipulim të listave zgjedhore, duke zhvendosur 35% të zgjedhësve të 14 majit. Sipas Ivi Kasos, sekretarit të Rithemelimit për Çështjet Ligjore, në total 1.276.418 janë zhvendosur nga qendrat e tyre të votimit, në adresa që i di vetëm qeveria por jo qytetarët.

Ai shtoi se ky është i njëjti skenar i vitit 2003 ku zgjedhësve u ndryshohej qendra e votimit pa kërkesën apo miratimin e tyre, me qëllim për të shkaktuar paqartësi tek qytetarët të cilët nuk do orientohen dot se ku duhet të paraqiten për të votuar. 

"Ministria e Brendshme ka manipuluar listat, duke zhvendosur, jo pak por 35% të zgjedhësve të 14 majit. E thënë në numra të saktë: plot 1,276,418 zgjedhës janë zhvendosur në adresa që i di qeveria, por jo qytetarët. Edhe pse Auditi i Komisionerit Zgjedhor e ka zbuluar dhe theksuar këtë shkelje të rëndë, që minon zgjedhjet, Ministria e Çuçit dhe Ramës, vazhdon me të njëjtin plan që do ta kthente 14 majin, jo në ditë zgjedhjesh, por në një Google Maps që ka marrë virus. Ky është skenar i njëjtë me të vitit 2003, ku zgjedhësve u ndryshohej qendra e votimit pa kërkesën, apo miratimin e tyre”- u shpreh Kaso.

Ky veprim sipas Kasos, është zgjedhur me qëllim nga ministri i Brendshëm Bledi Çuçi për të frustruar zgjedhësit në mënyrë që këta të fundit të mos votojnë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Ndryshimi i qendrave të votimit sipas sekretarit të Rithemelimit, cënon rëndë parimin e sigurisë juridike të votuesve dhe ndikon në të drejtën e votës.

“Raportet audituese të ekspertëve zgjedhorë nxjerrin në pah se Çuçi e ka futur në kaos regjistrin e zgjedhësve me qëllim që të frustrojë zgjedhësit, dhe ata të mos votojnë më 14 maj.
Kodi Zgjedhor parashikon qartë procedurat e publikimit dhe njoftimit me shkrim të zgjedhësve, për qendrat e votimit në njësitë përkatëse vendore. Ndryshimi i qendrave të votimit cënon rëndë parimin e sigurisë juridike të zgjedhësit, dhe ndikon direkt në të drejtën e votës. Zgjedhësit janë njoftuar njëherë më parë për qendrën e votimit, dhe vetem kur të paraqiten në atë qendër, do te mësojnë se u është ndryshuar. Kjo do të krijojë radhë dhe pështjellim gjatë procesit të votimit dhe, sigurisht, do të ketë efekt duke e vështirësuar apo penguar ushtrimin e të drejtës së zgjedhjes”-shtoi Kaso.

Në mbyllje të deklaratës, zyrtari i Rithemelimit bëri me dije se për këtë çështje, do të njoftohet OSBE-ODIHR, duke u bërë thittje që të veprojnë për të mos lejuar manipulimin e rradhës në zgjedhje.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi