Rivaliteti rajonal mes Algjerisë dhe Marokut/ 3 algjerianë u vranë në një sulm barbar mbi kamionët e tyre teksa kalonin kufirin  

Rivaliteti rajonal mes Algjerisë dhe Marokut/ 3 algjerianë u vranë në një sulm barbar mbi kamionët e tyre teksa kalonin kufirin  

Një rivalitet rajonal është shtuar edhe më shumë së fundmi me humbjen e 3 trupave algjerianë në kufirin e Marokut fqinj. Algjeria njoftoi të mërkurën se tri shoferë kamioni ishin vrarë në një bombë ndërsa po udhëtonin nga Mauritania, një sulm që Algjeri fajësoi Marokun.

Sulmi i raportuar vjen pasi tensionet janë rritur midis Algjerisë dhe Marokut, veçanërisht mbi rajonin e kontestuar të shkretëtirës së Saharasë Perëndimore.

 “Disa faktorë tregojnë se forcat pushtuese marokene në Saharanë Perëndimore e kryen këtë atentat frikacak me një armë të sofistikuar”, shtohet në deklaratë.

Saharaja Perëndimore kontrollohet 80 % nga Maroku, i cili e sheh ish-koloninë spanjolle si pjesë integrale të territorit të vet. Por rivali i saj rajonal, Algjeria, prej kohësh ka pritur dhe mbështetur Frontin Polisario, i cili kërkon pavarësi të plotë atje.

Vrasjet e raportuara ndodhën të hënën, por pak detaje ishin shfaqur dhe nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Rabat apo Algjeria.

Deklarata algjeriane nuk specifikoi vendndodhjen e saktë se ku ndodhi bombardimi.

Por Akram Kharief, redaktor i uebsajtit algjerian Mena Defense, tha se "kamionistët algjerianë u vranë në Bir Lahlou", në një autostradë përmes pjesës së Saharasë Perëndimore të kontrolluar nga Fronti Polisario.

Polisario në nëntor shpalli një armëpushim prej tre dekadash "të pavlefshme" pasi forcat marokene shpërthyen një bllokadë të një autostrade në Mauritani, për të cilën lëvizja për pavarësi tha se ishte ndërtuar në kundërshtim me një armëpushim të vitit 1991.

Në gusht, Algjeria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Marokun duke përmendur "veprime armiqësore".

Të premten, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për rinovimin e bisedimeve të paqes, në një rezolutë që Algjeria e cilësoi si "thelbësisht të pabalancuar".

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi se situata në Saharanë Perëndimore ishte "përkeqësuar ndjeshëm" gjatë vitit të kaluar.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shkeli normat diplomatike të mbajtura prej kohësh vitin e kaluar për të njohur pretendimin e Marokut për territorin, si pjesë e një tentative për normalizimin e marrëdhënieve të Rabatit me Izraelin.

Administrata e pasardhësit të tij Joe Biden ende nuk e ka konfirmuar apo anuluar vendimin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes