Rivalizojnë me Shqipërinë në grupin B të Euro 2024, Spanja rinovon me trajnerin

Rivalizojnë me Shqipërinë në grupin B të Euro 2024, Spanja rinovon me trajnerin

Luis De la Fuente

Luis De la Fuente dhe Spanja bashkë deri në verën e 2026 për Botërorin. Orët e fundit është zyrtarizuar rinovimi i trajnerit iberik, i cili tashmë prej muajsh ishte pezull.

“RFEF ka njoftuar trajnerin e Kombëtares për marrëveshjen efektive për rinovimin e kontratës së tij, siç ishte paralajmëruar në shkurt, si dhe rinovimin e stafit teknik”, thuhet në njoftim.

Luis de la Fuente pasoi Luis Enriquen në rolin e trajnerit në dhjetor 2022, pasi kishte trajnuar disa ekipe të moshave të Spanjës. Ai udhëhoqi Spanjën për të fituar UEFA Nations League 2023, një titull shumë i rëndësishëm pas më shumë se një dekade pa sukses.

Më tej, ai e kualifikoi skuadrën në Europianin e kësaj vere, turne për të cilin kombëtarja po përgatitet që nga e shtuna e kaluar në 'Las Rozas'. De la Fuente e drejtoi ekipin në 13 ndeshje, me një rekord prej nëntë fitoresh, dy barazime dhe vetëm dy humbje.

Spanja rivalizon me Shqipërinë, Italinë dhe Kroacinë në Grupin B të Euro 2024.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump i paralajmëruar, dëshmitari: Autori ishte mbi çati, siguria nuk më dëgjoi

Atentati ndaj Trump i paralajmëruar, dëshmitari: Autori ishte mbi çati, siguria nuk më dëgjoi