Rizoto me panxhar nga zonja Albana

Rizoto me panxhar

Përbërësit:

 • 240 gr oriz carnaroli
 • 150 gr panxhar
 • 60 gr djathë parmixhano
 • 60 ml pana
 • 40 gr gjalpë
 • 40 gr parmixhano të grirë
 • Buljon perimesh
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht kalojmë në blender panxharin bashkë me bujonin e perimeve. Vendosim në një tenxhere nje kubik gjalpë dhe kaurdisim për pak minuta orizin. Më pas shtojmë buljonin gradualisht duke e trazuar vazhdimisht. Sapo orizi përthith buljonin shtojmë përsëri duke e trazuar derisa rizoto të gatuhet plotësisht. Në një tigan vendosim panën, shtojmë pak djathë parmixhano dhe pak buljon. Këtë masë e shtojmë tek rizoto, e trazojmë dhe e servirim menjëherë të ngrohtë spërkatur me djathë parmixhano.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto