Roland Lami për Report Tv: S'ka zgjedhje më 30 qershor, kriza mund të zgjidhet nga të huajt

"Nuk zhvillohen zgjedhjet, pavarësisht se duket sikur situata po shkon drejt një normalizimi në kuptimin e përgatitjeve për zgjedhjet", shprehet analisti Roland Lami.

Kanë ngelur vetëm dy muaj nga data e dekretuar për zgjedhjet e 30 qershorit dhe kriza politike nuk po shkon drejt zgjidhjes. Analisti Roland Lami, gjatë një interviste për Report TV, pret që zgjidhja të vijë nga angazhimi ndërkombëtar. 

"Palët vetë nuk gjejnë guximin dhe kurajën për të biseduar, nga Presidenti ka një iniciativë të munguar për të qenë palë ndërlidhëse në këto raste siç ja dikton kushtetuta, ndaj i vetmi faktor është ai ndërkombëtar, i cili deri tani është inekzistent", u shpreh Lami.  

Lami thotë se cilado qoftë marrëveshja që mund të dalë nga dialogu i ri, zgjedhjet nuk mund të mbahen në 30 qershor.

"Nuk zgjidhet pasi nuk përkon koha e shpejtë e mbajtjes së zgjedhjeve me problemet që parashtron opozita. Shtyrja e zgjedhjeve është i vetmi skenar", thotë analisti.

Por cila mund të jetë zgjidhja në këtë rast?

"Edhe sikur të shkojmë drejt dorëheqjes së kryeministrit për të zhvilluar një palë zgjedhje normale, nuk më duket ndonjë katastrofë e madhe. Aq më shumë kur kryeministri mendoj që ka votën e publikut, dhe mund të fitojë dhe më shumë pikë madje, sepse toleranca e të fortit është avantazh, jo disavantazh", thekson Lami.

Sipas Lamit, as fraksioni i djathtë, Bindja Demokratike e Astrit Patozit nuk mund të zgjidhë krizën e përfaqësimit të opozitës.

"Jo, pavarësisht se duket sikur ka një kamp opozitar që po krijohet nëpërmjet KQZ-së apo iniciativave të personave të veçantë dikur me peshë në PD, nuk janë të mjaftueshëm për të na krijuar idenë që përfaqësojnë politikisht opozitën shqiptare", përfundoi ai.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ben: 29/04/2019 21:56

  Idiot!

  Përgjigju
 • Sabri: 29/04/2019 16:28

  PSEEE!? SHKO MOR PIRDHU ANDEJ ASNJE TOLERANCE. PO DESHEN TE HYN MIRE, PO NUK DESHEN AKOMA DHE ME MIRE.

  Përgjigju
 • tini: 29/04/2019 15:48

  Ja analisti opozites, qe e kujton demokracine dyqan rrobash.Jo or ti parashikues qe nuk te dalin parashikimet .Zgjedhjet do behen ne daten 30 Qershor sipas dekretit te presidentit ,dhe opozita qe iku vet per te bllokuar parlanentin ,te haje luledielli.Kjo ftyre dhe te tjera si ky ,Byshati , Rakipi dhe Lubonja sa here humb PD i dalin ne mbrojtje .Ta shohim o Lami, do behen apo jo zgjedhjet dhe pa PD dhe Lulin do ta shohesh ne Rec per dosjet qe ka ne prokurori

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi