Romë/ Luiza Gega bie nga froni, atletja shqiptare renditet e pesta në garën 3000 metra në kampionatin europian

Atletja Luiza Gega është renditur e pesta në kampionatin evropian të atletikës të zhvilluar në Romë.

Garën e 3000 metrave me pengesa shqiptarja e mbylli në kohën 9 minuta 22 sekonda dhe 92 të qintat, ndërsa vendi i parë u arrit nga francezja Finot me kohën 9.16 sekonda dhe 22 të qintat.

Gega ishte kampionia e Evropës në fuqi, por nuk ka arritur të ruaja këtë status.

Pavarësisht se Gega u rendit e pesta në kampionatin europian, ajo vijon të mbajë rekordin europian të vendosur dy vite më parë në Berlin kur doli kampione me 9 minuta, 11 sekonda e 31 të qintat.

Tashmë pritet të shikohet performanca e Luiza Gegës në Lojërat Olimpike të Parisit të cilat do të mbahen në muajin korrik.

G.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artur: 12/06/2024 16:46

  Rezultat shume I mire. Bravo Luiza. Luiza Gega atletja me e mire shqiptare e te gjitha koherave

  Përgjigju
 • Miku: 10/06/2024 11:50

  Urime Geges per heres tjeter se nuk fitohet gjithmone. Suksese ne garat e tjera. Krenarë per ty.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi