Rrëshqitjet masive të dheut në Itali/ 8 viktima, mes tyre 3 fëmijë, njëri i porsalindur! 4 persona të zhdukur

ITALI- Një stuhi goditi ishullin vullkanik Ischia, rreth 30 kilometra larg nga Napoli në orët e para të mëngjesit të së shtunës, duke shkaktuar përmbytje, rrëshqitje dherash si dhe dëme të shumta në njerëz e materiale. Zona më e prekur raportohet se është komuana Casamicciola.

Viktima e parë e konfirmuar, mbrëmjen e së shtunës, ishte një 31-vjeçare. Shtatë viktima u gjetën të dielën, duke përfshirë tre fëmijë, njëri prej tyre vetëm 22 ditësh. Ndërsa ditën e stome është gjetur dhe trupi i pa jetë i një burri. Aktualisht 4 persona rezultojnë të zhdukur, ndërsa 230 të tjerë janë zhvendosur në zona të tjera të Italisë.

Por, 20 persona janë ende të izoluar pa ujë dhe energji elektrike. Janë katër-pesë familje që, 36 orë pas përmbytjes së Casamicciola, nuk janë bërë ende të sigurta pavarësisht punës së shpëtimtarëve.

Ditën e djeshme, Këshilli i Ministrave u mblodh në mëngjes dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për një vit, duke akorduar një kredi fillestare prej dy milionë euro dhe duke emëruar Simonetta Calcaterra si komisionere të jashtëzakonshme.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:41
Video prekëse/ Mes fatkeqësisë në Itali qeni bllokohet në makinë

Një video prekëse është publikuar nga mediat italiane. Një qen ka mbetur i bllokuar në makinën e pronarëve të zhdukur, pas rrëshqitjes së dheut në Casamicciola, Ischia. Në video shihet sesi qeni leh nga makina e cila është bllokuar nga rrëshqitjet e dheut.

S.C/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash