'Rreze dielli' udhëton në Ferizaj, dr.Ylli Merja konsulta me qytetarët...nga prostata, migrena tek kolesteroli, anemia dhe diabeti, ja kurat që sugjeron

Emisioni “Rreze Dielli’ ka udhëtuar në Kosovë bashkë me doktorin popullor Ylli Merja për të takuar qytetarët e Ferizajt, për të shprehur shqetësimet e tyre shëndetësore. Ata kanë ndarë me dr. Merjan shqetësimet e tyre shëndetësore, ndërsa kanë marrë këshilla të vyera për të kuruar sëmundjet e ndryshme përmes kurave bimore.

Në fjalën e tij dr. Merja ka trajtuar një sërë sëmundjesh duke dhënë receta të ndryshme me përzierje bimësh, duke filluar nga prostata, migrena, diabeti apo tensioni. 

Ja si mund të kurohen sëmundjet e ndryshme përmes bimëve medicinale sipas dr.Ylli Merja:

Arterio Skeloroza

Bimët kryezore që luftojnë këtë sëmundje janë ato bimë që kanë acide organike si lëkura limonit, molla e egër, lulja e murrizit dhe frutat e murrizit.

Prostata

Hithra ndihmon në pengesat në urinim, trëndafili i egër, rrushi i ariut, farat e kungullit dhe  gjembi gomarit.

Konstipacioni

Luftoni konstipacionin me  3-4 lugë gjelle në mëngjes me tërshërë. Tërshëra të jep edhe ndjesinë e ngopjes. Përpos kësaj është antistres shumë i mirë, na ndihmon në qarkullimin e gjakut, dhe sistemin e tretjes.

Anemi, zverdhje në fytyrë, këputje trupore, sëmundje mëlçie apo sistemit të tretjes

Hithra është mbretëresha e bimëve mjekësore, falë përdorimin që ka  tek njeriu qoftë nga përdorimi i çajit të hithrit, qoftë nga përdorimi i gjetheve të hithrës, në ushqime. Përftimet e saj janë të shumta në drejtim të mikroelementëve që organizimi i njeriut ka shumë nevojë për to.

Diabeti

Preshi, bamjet janë të mrekullueshme për njerëzit me diabetë. Cdo darkë në një litër ujë  vendosni 4-5 bamje në ujë të nxehtë, lërini tërë natën dhe përdoreni gjatë ditës. Lëngu I mollës së egër si pije rifreksuese e mrekullueshme për diabetin.  Po ashtu, thana, rrënja e gramit.  Krahas tyre sygjeron kungullin kalabash, farat e të cilit ndikojnë në uljen e sheqerit në gjak.

Ulja e kolesterolit në gjak

Molla e egër ul sheqerin por edhe kolesterolin në gjak. Lulja e murrizit, disa kokrra arra, farat e lirit, bajamja e egër, qumështi bletës dhe shafrani kurojnë masivisht kolesterolin në gjak.

Tensioni i ulët

Në rastet urgjente marrim pak kripë sa mollëza e gishtit e vendosim poshtë gjuhës sepse aty janë enët e qarkullimit të gjakut. Marrja e lëngjevë siç është dhalla me kripë, është një stimulues I qarkullimit të gjakut. Bima më kuruese e tensionit është sherebela.

Kura për qetësinë nervore

Bari bletës është qetësues i mrekullueshëm nervor, qetëson si sistemin nervor qëndror dhe periferikë. Por edhe bimë të tjera si pelina e rëndomtë janë një qetësues i mrekullueshëm nervor.

Anemia

Rrënja e sanzës, çaji alkanias,mjalti, propolisi, qumështi i bletës, vaji i sinapit. Përdorimi i disa çajrave bimorë me këto bimë ju ndihmon .

Migrena

Bari bletës, lulja livandos, gjethja e ullirit që janë edhe qetësues të sistemin nevror dhe ndihmues të qarkullimit të gjakut. Përdorimi i pistëlve të shafranit, ato fijet e  kuqe janë të mrekullueshme. Çaji i boronicës, brenda një jave e mban shkallën e agresivitetit të migrenës në shkallë të ulët.

MC/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Bashkim, por me kë, për çfarë?!

Bashkim, por me kë, për çfarë?!