Rriten kreditë e këqija, shkak, çmimet dhe këstet e larta! BSH: Niveli i huave me probleme në janar ishte 34,8 mld lekë

Viti 2024 ka nisur me rritje të nivelit të kredive me probleme krahasuar me fundin e vitit 2023. Banka e Shqipërisë raporton se në janar kreditë që nuk po paguhen arritën në 4.8% nga 4.7% që ishin në fund të vitit 2023. Niveli i huave me probleme deri në fund të muajit janar përllogaritet në vlerën 34,8 miliardë lekë.

Këto luhatje të nivelit të kredive me probleme për bankën e Shqipërisë janë të pritshme për shkak të inflacionit të lartë dhe të normave të interesit që janë rritur.

“Kushtet e shtrënguara financiare janë përcjellë në ngadalësimin e kërkesës agregate dhe konsensusi i tregjeve sugjeron se normat e interesit janë në maksimumet e veta në këtë cikël normalizimi. Rritja e normës bazë të interesit në muajin nëntor ka pasur një pasqyrim më të shpejtë në çmimin e kredisë për individë dhe më të ngadaltë në çmimin e kredisë për biznese. Rritja e interesave ka qenë e dukshme në kreditë për individë, ndërkohë që rritje e interesave të kredive për bizneset është vërejtur vetëm në segmentin e kredive me madhësi mesatare ”, thotë Banka e Shqipërisë në raportin e politikës monetare për tremujorin e parë të vitit 2024.

Në fund të vitit të kaluar interesi për kreditë e reja në lekë u rritën në 6.5%, kryesisht në segmentin e kredive nga 35 deri në 140 milionë lekë. Ndërsa interesi për kredinë konsumatore në fund të vitit 2023 ishte 9.8% nga 9.3% që ishte në tremujorin e tretë, dhe po ashtu u rritën interesat edhe për kreditë hipotekore nga 4.1% në 4.4% në muajin dhjetor.

Rritja e kostove të kredisë, pra shtrenjtimi i këstit si pasojë e normës së rritur të interesit, dhe nga ana tjetër shtrenjtimi i vazhdueshëm i ushqimeve, po ndikon negativisht në xhepat e qytetarëve, të cilëve u është cenuar aftësia paguese.

Cilësia e kredisë mund të ulet edhe në muajit e ardhshëm duke marrë në konsideratë pasiguritë për të ardhmen, sa i takon inflacionit dhe tensioneve gjeo-politike.

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)