Rritet numri i infektimeve me variantet e reja të COVID-19, ekspertët: Gjermania mund të përballet me valën e tretë të pandemisë

Qytetarë me maskë

GJERMANI- Pak para se të rihapen shkollat në Gjermani, të hënën, ka mundësi që vendi të goditet nga një valë e tretë e COVID-19.

Sipas “The Guardian”, pavarësisht masave të rrepta anti-COVID, numri i infektimeve nuk ka pësuar ndonjë ulje dhe as situata epidemiologjike në vend nuk paraqitet e qëndrueshme. Sipas ekspertëve kjo ka ardhur si pasojë i përhapjes me shpejtësi të varianteve të reja të COVID-19.

Ditët e fundit është nxitur gjithashtu edhe një debatë për vaksinimin sa më të shpejtë të mësuesve dhe edukatorëve.

Agjencia Gjermane e Shtypit, ndërkohë ka raportuar se mësuesit dhe edukatorët janë në grupin e tretë në prirje te marrjes së dozës dhe si pasojë nuk do të vaksinohen deri nga vera.

Kancelarja Angela Merkel dhe krerët e qeverisë së shteteve federale i kishin kërkuar Ministrisë së Shëndetësisë në takimin e tyre të fundit nëse është e mundur që këta punonjës të spostoheshin dhe të afroheshin më shumë në listën e përparësive, pasi kanë një rrezik tepër të lartë infektimi.

Numri aktual i infektimeve ka shkruan 2,388,417, ndërkohë që ai i viktimave është 68,343në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

Fillimisht Gjermania ishte ndër vendet të cilat janë përballur më së miri me pandeminë, por duket sikur vala e dytë e COVID-19 ka gjetur këdo të papërgatitur.

Në Gjermani vaksinimi ka nisur më 28 dhjetor të vitit 2020 si në shumicën e vendeve evropiane, megjithatë ende nuk po stabilizohet gjendja epidemiologjike.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha