Rritet numri i viktimave në Greqi, 116 të vdekur dhe 4,943 të infektuar në 24 orët e fundit! Nga sot, teste falas për të gjithë qytetarët

Rritet numri i viktimave në Greqi, 116 të vdekur dhe 4,943 të infektuar në 24 orët e fundit! Nga sot, teste falas për të gjithë qytetarët

Foto ilustruese

Greqia ka shënuar rekord viktimash në këtë valë të re pandemie. Mësohet se 116 qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit.

Sipas raportimeve, 95,4 për qind e viktimave kanë pasur sëmundje shoqëruese. Që prej fillimit të pandemisë në vend janë regjistruar 18,716 të vdekur.

Sakaq, 4,943 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 971,148 që prej fillimit të pandemisë.

Nga sot Greqia ofron teste falas për Covid-19, për të gjithë qytetarët grek. Testet falas do të jenë në disponim për të gjithë në farmacitë e vendit.

Çdo qytetar ka të drejtë të marrë dy teste falas, në mënyrë që njërin ta kryejë para festave, ndërsa tjetrin pasi të kthehen në shkollë e punë pas pushimeve.

Qëllimi është të identifikohet çdo i infektuar asimptomatik dhe të ndalet transmetimi por edhe të garantohen pushime sa më të sigurta për të gjithë.

Greqia ka konfirmuar deri më sot 3 raste të variantit të ri 'Omicron', i cili po shqetëson mbarë botën.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg