Rritja e çmimit të naftës, protestuesit në Mirditë bllokojnë për 60 minuta Rrugën e Kombit: Shqiptarët të bashkohen që qeveria të bëjë pas, oligarkët vendosin çmimet sipas dëshirës  

Për rreth 1 orë banorët në Mirditë kanë bllokuar Rrugën e Kombit duke protestuar kundër rritjes së çmimit të naftës por edhe ushqimeve dhe produkteve të shportës. Ata thonë se qeveria duhet të tërhiqet dhe të ul çmimin, ndërsa u bëjnë thirrje të gjithë shqiptarëve të bashkohen për të protestuar për të drejta e tyre dhe ekonomitë ën familjet e tyre protestës i është bashkuar edhe Ipeshkvi i Rrëshenit Dom Gjergj Meta

"Në Ukrainë ka luftë, çmimi i naftës është 1 euro, kurse këtu pa luftë rritet çmimi. Këtu ka dorë shteti dhe oligarkët që vendosin çmimet sipas dëshirës së tyre. Jemi mbledhur sot këtu dhe njerëzit duhet të kuptojnë se vetëm përmes protestave mund dhe do të bëjë kjo qeveri pas. Ne do të protestojmë çdo ditë. Do shkojmë edhe në Tiranë nëse na thërrasin për protesta kombëtare", tha një protestues.

"Janë bërë të gjitha bashkë çmimet të papërballueshme. Duhet të dalin të gjithë shqiptarët në  protestë edhe policët se dhe ato me naftë lëvizin.  Duhet të jemi të bashkuar", tha një tjetër.

 

Protestës i bashkohet edhe Ipeshkvi i Rrëshenit Dom Gjergj Meta


Lajmi kryesor:

VIDEO/ Rritja e çmimeve, protesta në të gjithë vendin! Protestuesit në Tiranë 3 orë në rrugë, bllokuan akset kryesore të kryeqytetit! Disa të shoqëruar


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Shëngjin/ 7 turistë kërkojnë ndihmë, varka e tyre me pedale po fuste ujë 2 milje nga bregu! Shpëtohen nga policia