Rritja e pagave, flasin mjekët specializantë: Kemi dyfishim të pagave, rritje që na motivon

Rritja e pagave, flasin mjekët specializantë: Kemi dyfishim të pagave, rritje që na motivon

TIRANË- Rritja historike e pagave është ndjerë edhe tek specializantët e Mjekësisë të cilët aktualisht paguhen sa 80% e pagës së mjekut specialist.

Mjekët e rinj janë shprehur entuziastë për rritjen e fundit të pagave, teksa kanë nënvizuar se ndjehen të motivuar për të punuar në vendin tonë.

"E kam nisur specializimin në vitin 2020 me një paga sa gjysma e asaj page që mora këtë muaj, ndihem shumë e vlerësuar dhe e motivuar",- tha Dr. Enida Avdolli, specializante për  obstetri- gjinekoligji pranë Maternitetit "Koço Gliozheni".

"E mora pagën e rritur këtë muaj dhe ky është një gëzim i madh për mua dhe familjen time",- tha Lorena Hysi, specializante pranë Maternitetit "Koço Gliozheni".

"Rritja e rrogës na motivon shumë për të arritur objektiva të reja, falenderojmë qeverinë dhe Ministrinë që kjo gjë ndodhi më në fund",- dr. Jon Cani, Specializant pranë Maternitetit " Mbretëresha Geraldinë".

"Paga e re që sapo morëm është vlerësimi më i madh që na është bërë në këto 3 vite",- tha Ersila Dedja, specializante pranë Maternitetit "Mbretëresha Geraldine".

"Jam shumë e kënaqur me rritjen e pagave që na është bërë",- Dr. Ermioni Eirini Prifti, specializante pranë Spitalit Pediatrik në QSUT.

Mjekët specializantë në kontratë të mbuluar me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale aktualisht paguhen 1000 Euro në muaj.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, Krasniqi: Kurti po mundohet të heqë vëmendjen nga shqetësimet reale! Kulla: Të bashkëpunojë me opozitën ose të dorëhiqet

Tensionet në veri të Kosovës, Krasniqi: Kurti po mundohet të heqë vëmendjen nga shqetësimet reale! Kulla: Të bashkëpunojë me opozitën ose të dorëhiqet