‘Rritje të infektimeve me COVID te moshat e reja’, Manastirliu: Në fund të javës Komiteti Teknik do rivlerësojë masat

Ogerta Manastirliu

Ndërsa ka folur për situatën e COVID në vendin tonë ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e cila ka pritur bashkë me kryeministrin Edi Rama 8190 doza të vaksinës anti COVID, ka deklaruar se në fundjavë Komiteti Teknik i Ekspertëve do të bëjë rivlerësim të masave.

“Kemi patur rritje të infektimeve te moshat e ja. Pritet të ketë impakt pas masave, impakti sështë i menjëhershëm. Komiteti i ekspertëve do dalë me një analizë të plotë të situatës dhe në fund të javës do ketë rivlerësim të masave. Nuk duam të shkojmë në masa të tjera. Po shohim vende si gjermania apo italia që pas muajsh mbyllje tani po  rivlerësojnë mundësinë e hapjes së kujdesshme. Plani kombëtar i vaksinimit parashikon prioritizim të popullatës sipas niveleve të rriskut. Janë vaksinuar mbi 6 mijë mjekë dhe infermierë. Do vijojmë me grupe të tjera të popullatë” tha Manastirliu.


Lajmi kryesor:

Vijnë 8190 doza nga Pfizer, Rama: S'është punë parash, më mirë kthehesha 3 herë për sigurimin e fondeve për rindërtimin! Vaksina ruse e kineze të suksesshme


Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord nëse Shqipëria përdor edhe vaksinat ruse e kineze përveç vaksinave perëndimore?×

Lajmi i fundit

John

Ruseti: Rindërtimi jo propagandë, por detyrim të fusim familjarët në shtëpi! Procesi ka nisur para fushatës, akuzat e opozitës, të pabaza