Ruçi dhe Bushati përshëndesin miratimin e Marrëveshjes së Prespës në Greqi: Një moment historik për Ballkanin dhe Europën

Ditmir Bushati, ish-Ministri i Jashtëm dhe Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi

Ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës është përshëndetur edhe nga Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe ish-ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati.

Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës nga Kuvendi i Greqisë, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka qenë i pari që është shprehur përmes një mesazhi urimi në rrjetin social. Bushati thotë se “Votimi i Marrëveshjes së Prespës nga parlamenti grek i jep fund konfliktit për emrin. Ai shton se "ky është një moment historik për Ballkanin dhe Evropën".

Miratimi i Marrëveshjes së Prespës është përshëndetur edhe nga Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, i cili e ka cilësuar votimin e marrëveshjes së sotme një veprim kurajoz dhe kontribues për paqen në rajon.  "Ballkani po çlirohet nga inercitë shekullore”,shprehet Ruçi .

 


Lajmi kryesor:

Greqi, parlamenti ratifikon me 153 vota "pro" Marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë


  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja