Ruçi: Duhet të jemi më tolerant, politikanët besojnë tek partia jo tek ndjenjat (VIDEO)

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci teksa ka folur në Konferencën 'Feja si instrument për paqen' ka bërë edhe një krahasim mes besimtarëve dhe politikës. Sipas tij vija ku ndahen politika dhe besimi është e politikanët besojnë më shumë tek partia sesa tek ndjenjat ndërsa besimtarët besojnë më shumë tek dashuria në zot sesa tek anëtarësimi në një bashkësi fetare.

"Ne fjalën time, do të ndajë disa mendime se përse harmoninë fetare si një nga krenaritë tona nuk kemi mundur ta shtrijmë në marrëdhëniet politike. Përse ne politikanët jemi më pak tolerant. Ose jo tolerant. Hipoteza ime lidhet se si janë ndërtuar institucionet fetare dhe ato politike. Këtu është një rrënjë problemi. Besimtarët tanë janë besimtarë të fesë sesa anëtar të institucioneve, idetë ndjenjat mbizotërojnë mbi anëtarësinë e tyre në institucion. Kjo ka bërë që të gjejnë pika të përbashkëta. Nga an tjetër në politikë, kemi simpati e anëtarësi që mbizotërojnë mbi ndjenjat. Besimtarët besojnë në zot, politikanët besojnë më shumë tek partitë. Institucionet fetare kanë bërë thirrje për tolerancë. Besimi dhe vlerat fetare janë zhvilluar në lidhje të ngushtë. Kam bindjen se vendimi i Këshillit Evropian është i gabuar. Por qëndrimi i tyre ndaj Ballkanit Perëndimor, do të marrë në të ardhmen ngjyrime fetare. Ballkani Perëndimor është për integrimin Evropain." tha Ruçi.


Lajmi kryesor:

Meta: Sfidë kampet në Siri, Alvini u shpëtua por ka të tjerë fëmijë e gra! SHBA: Politika të dialogojë (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Igli Tare kërkon rikthimin në punë: Kjo është blerja më e 'goditur' deri tani në Serie A

Igli Tare kërkon rikthimin në punë: Kjo është blerja më e 'goditur' deri tani në Serie A